21 C
Struga
Tuesday, June 25, 2024
spot_img

Zyrtari amerikan: SHBA po dërgon armë me shpejtësi të “paprecedentë” në Ukrainë

SHBA po punon për të çuar armët në Ukrainë me shpejtësi “të paprecedentë”, tha një zyrtar i lartë i mbrojtjes.

Që nga fillimi i pushtimit, administrata Biden ka autorizuar 2.3 miliardë dollarë dërgesa armësh dhe pajisjesh në Ukrainë të nxjerra nga inventarët e SHBA-së, si dhe 300 milionë dollarë të tjera si pjesë e Iniciativës së Ndihmës për Sigurinë e Ukrainës, e cila blen armë nga prodhuesit.

“Ky është furnizimi më i madh i kohëve të fundit për një vend partner në një konflikt”, tha zyrtari,

Tutje zyrtari vazhdoi: “Ajo që është e paprecedentë këtu është sasia e tërheqjeve të njëpasnjëshme”.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles