21 C
Struga
Saturday, May 18, 2024
spot_img

“Topi i Artë”, zbulohet lista me 30 kandidatë

“France Football” ka zbuluar listën e 30 kandidatëve për Topin e Artë 2023, çmimin për lojtarin më të mirë mashkull të sezonit 2022-2023.

Për të vendosur pasardhësin e Karim Benzema, fitues në vitin 2022, do të jetë një përballje kokë më kokë mes Leo Messi dhe Erling Haaland.

Në listë është vetëm një italian, Nicolo Barella i Interit, por Serie A përfaqësohet edhe nga Lautaro, Onana në kohën që luante me Interin, Osimhen, Kvaratskhelia dhe Kim kur luante me Napolin. Ceremonia e madhe do të mbahet më 30 tetor.

Lista e plotë e 30 kandidatëve për të fituar “Topin e Artë”:

Josko Gvardiol (Leipzig/Manchester City),

Jamal Musiala (Bayern Munich),

Andre Onana (Inter/Manchester United),

Karim Benzema (Real Madrid/Al Ittihad),

Moahamed Salah ( Liverpool),

Bukayo Saka (Arsenal),

Kevin De Bruyne (Manchester City),

Bellingham (Borussia Dortmund/Real Madrid),

Randal Kolo Muani (Eintracht Frankfurt/PSG),

Bernardo Silva (Manchester City),

Emiliano Martinez (Aston Villa) ,

Khvicha Kvaratskhelia (Napoli),

Nicolò Barella (Inter),

Ruben Dias (Manchester City),

Erling Haaland (Manchester City),

Yassine Bounou (Sevilla/Al Hilal),

Martin Odegaard (Arsenal),

Julian Alvarez (Manchester City),

Ilkay Gundogan (Manchester City/Barcelona),

Vinicius Jr (Real Madrid),

Lionel Messi (Psg/Inter Miami),

Lautaro Martinez (Inter),

Rodri (Manchester City),

Antoine Griezmann (Atletico Madrid),

Robert Leëandoëski (Barcelona),

Kylian Mbappe (PSG),

Kim Min-Jae (Napoli/Bayern Munich),

Victor Osimhen (Napoli),

Luka Modric (Real Madrid),

Harry Kane (Tottenham/Bayern Munich).

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles