21 C
Struga
Saturday, May 18, 2024
spot_img

A ndihmojnë arrat në luftimin e sëmundjeve të zemrës?

Meqenëse obeziteti është një faktor rreziku për sëmundjet kardiovaskulare, studiuesit kanë studiuar për të përcaktuar nëse konsumi i arrave zvogëlon rrezikun e mbipeshës dhe Sindromës Metabolike.

Në vitin 1998, një studim i vazhdueshëm i konsumit të ushqimit nga individë të kryer nga Departamenti i Bujqësisë i Shteteve të Bashkuara të Amerikës krahasoi indeksin e masës trupore nga ha-arra dhe jo-arra, raporton “alternativemedicine”.

Ky studim tregoi se ngrënësit e rinj dhe të rritur kishin një indeks të ulët të masës trupore. Gjithashtu, një studim i kryer në Universitetin Loma Linda arriti në përfundimin se ekziston një ulje e konsiderueshme dhe e ngjashme e rrezikut të sëmundjeve kardiovaskulare për individët që konsumojnë arra më shumë se 5 herë në javë.

Në mënyrë të veçantë, ky studim tregoi se njerëzit që kishin konsumuar arra 4-5 herë në javë në krahasim me ata që e kanë bërë atë 1 ose më pak herë në javë kishin një 30-50 përqind të zvogëluar të rrezikut të sëmundjes koronare të zemrës.

Për më tepër, konsumi i arrave është shoqëruar me një incidencë më të ulët të sindromës metabolike, një grup i faktorëve të shumëfishtë të rrezikut metabolik, që tregohet se shoqërohet me diabetin dhe sëmundjet kardiovaskulare.

Gjithashtu, në vitin 2014, një studim i Loma Linda California arriti në përfundimin se një shërbim me arra pemësh 28g në javë u shoqërua ndjeshëm me 7 përqind më pak sindromën metabolike./ln

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles