21 C
Struga
Tuesday, June 25, 2024
spot_img

Zyrtarët amerikanë: Rusia ka grumbulluar 70% të forcave të nevojshme për të pushtuar Ukrainën

Rusia ka grumbulluar rreth 70 për qind të fuqisë ushtarake që ka të ngjarë të ketë nevojë për të nisur një sulm ndaj Ukrainës fqinje, një pushtim që do të rezultonte në mijëra viktima civile dhe një krizë masive refugjatësh në Evropë, thanë zyrtarët amerikanë. Presidenti Vladimir Putin, i cili ka grumbulluar më shumë se 100,000 trupa dhe armatime të rënda përgjatë kufirit të Ukrainës dhe vazhdon të shtojë forcat çdo ditë, mund të ketë fuqinë e nevojshme të zjarrit në vend deri në mes të shkurtit për të nisur një pushtim në shkallë të plotë, thanë zyrtarët. Në dy javët e fundit, numri i grupeve taktike të batalionit rus të grumbulluar përgjatë kufirit është rritur në 83 nga 60 që ishte të premten e kaluar dhe 14 të tjerë janë në tranzit. Zyrtarët thonë se ndërsa madhësia dhe shkalla e një sulmi të mundshëm janë të paqarta, një numër treguesish sugjerojnë një dritare mundësie që fillon nga mesi i muajit.

Toka pritet të arrijë kulmin e ngrirjes rreth 15 shkurtit, duke lejuar që makineritë e rënda të lëvizin pa u zhytur në baltë, kushte që do të zgjasin deri në fund të marsit. Një stërvitje që përfshin forcat strategjike bërthamore të Rusisë që zakonisht mbahen çdo vjeshtë, u riplanifikua për mesin e këtij muaji dhe do të vazhdojë në mars. Ndërsa zyrtarët nuk sugjeruan përdorimin e armëve bërthamore në një pushtim, stërvitjet – me shumë gjasa që përfshijnë lëshimin testues të raketave me rreze të gjatë të paarmatosur në tokën ruse – mund të organizohen për t’i dërguar një mesazh Perëndimit për ndërhyrjen në ndonjë konflikti.

Një pushtim në shkallë të plotë do të rrëzonte qeverinë në Kiev brenda pak ditësh dhe do të rezultonte në viktima masive. Ukraina mund të pësojë 5,000 deri në 25,000 viktima trupash, ndërsa viktimat e trupave ruse mund të jenë midis 3,000 dhe 10,000. Sipas vlerësimeve të SHBA-së, viktimat civile mund të variojnë nga 25,000 deri në 50,000, ndërkohë që miliona refugjatë do të zbresin në Evropë ndërsa iknin nga luftimet.

Ndërsa presidenti Biden ka thënë se asnjë forcë amerikane nuk do të dërgohet në Ukrainë për të luftuar, anëtarët e parë të Divizionit të 82-të Ajror zbarkuan në Poloni të shtunën, pjesë e dislokimit të 3,000 trupave në Poloni dhe Rumani për të penguar agresionin rus në Lindje. Evropë dhe të tregojnë mbështetje për anëtarët e NATO-s. Ndërsa Polonia dhe Rumania janë anëtarë të NATO-s, Ukraina nuk është, por ish-sateliti sovjetik ka marrë miliona dollarë pajisje ushtarake amerikane gjatë dy viteve të fundit. Vendosja e trupave amerikane pason pretendimet e Departamentit të Mbrojtjes se SHBA-ja ka informacione të inteligjencës se Moska po synon të përdorë një video të fabrikuar që tregon forcat ukrainase duke sulmuar trupat ruse si një pretekst për një pushtim.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles