22 C
Struga
Saturday, July 13, 2024
spot_img

Zelensky: Ukraina drejt rrugës së fitores

Presidenti Zelensky tha se Ukraina ka arritur një pikë kthese dhe është “në rrugën e fitores”.

Duke folur në një fjalim televiziv më herët, ai thotë: “Nuk është e mundur të thuhet se sa ditë do të duhen për të çliruar tokën ukrainase.

“Por mund të thuhet se do ta bëjmë këtë sepse kemi arritur tashmë pikën e kthesës strategjike, jemi në rrugën drejt fitores sonë”-tha ai.

Kjo është një “luftë patriotike” kundër një “armiku të fortë dhe kokëfortë që nuk u kushton vëmendje mijëra ushtarëve të vet të vdekur”,-thotë ai.

Ai përsëriti thirrjen e tij për BE-në që të bëjë më shumë për Ukrainën ndërsa Rusia zgjeron sulmin e saj, duke synuar qytete të reja brenda natës.

“Natën pushtuesit bombardonin një fabrikë këpucësh, një bllok banesash dhe një çerdhe në Dnipro. Për çfarë?

“Nëse vazhdon kështu, çmimi i sanksioneve për Rusinë nuk është i mjaftueshëm… ne presim sanksione të reja – Rusia duhet të paguajë për këtë luftë tmerri”,-tha Zelensky.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles