14 C
Struga
Saturday, April 13, 2024
spot_img

Zelensky diskutime me presidentin e Këshillit Evropian: Po avancojmë drejt integrimit në BE

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky tha se diskutimet e tij me presidentin e Këshillit Evropian Charles Michel të mërkurën ishin “përmbajtësore” në lidhje me mbështetjen e BE-së për Ukrainën.

Gjatë fjalimit të tij të natës të postuar në mediat sociale të mërkurën mbrëma, Zelensky tha se ai dhe Michel diskutuan mënyrat specifike që BE mund të ndihmojë Ukrainën, në lidhje me ofrimin e ndihmës veçanërisht mbrojtjen, financat dhe sanksionet.

“Një temë tjetër e madhe e diskutimit tonë është avancimi ynë drejt integrimit”, tha Zelensky.

“Ne kemi vërtetuar tashmë se institucionet shtetërore dhe qytetare ukrainase janë mjaft efektive për t’i bërë ballë një sprove lufte,” shtoi Zelensky, “Ne tashmë kemi bërë për mbrojtjen e lirisë në kontinentin evropian aq shumë sa nuk kanë qenë kombet e tjera. ‘shumë për të bërë.”
Michel dhe Zelensky diskutuan gjithashtu hapat specifikë për të rivendosur Ukrainën pas luftës dhe se si BE dhe Ukraina mund të punojnë së bashku për të zvogëluar kërcënimet nga Rusia në lidhje me ushqimin, energjinë dhe sigurinë në Evropë dhe në pjesën tjetër të botës.

“Për të rifilluar eksportin e produkteve agrare të Ukrainës dhe për të pamundësuar shantazhimin e Rusisë me burimet energjetike – këto janë prioritetet kryesore për të gjithë në kontinent”, tha presidenti ukrainas.

Zelensky tha pasi Michel dhe ekipi i tij vizituan Borodianka në rajonin e Kievit, ata “dolën një përfundim shumë të saktë: nuk mund të ketë paqe pa drejtësi”.

Presidenti ukrainas tha se ai diskutoi gjithashtu forcimin e sanksioneve me Michel.

“Aktualisht Bashkimi Evropian po punon për paketën e gjashtë të sanksioneve”, tha Zelensky, “Ne diskutuam këtë çështje me Charles Michel sot. Ne po sigurohemi që është vërtet e dhimbshme për makinën ruse të luftës dhe shtetin rus në përgjithësi.”

Ai shtoi se në të gjitha negociatat, ai ka theksuar se sanksionet nuk duhen si qëllim në vetvete, por si një instrument për ta bërë Rusinë të kërkojë paqen.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles