16.2 C
Struga
Tuesday, May 28, 2024
spot_img

Zelensky bën thirrje për ‘përgjigje të fortë globale’ ndaj agresionit rus në Ukrainë

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskiy, në fjalimin e tij vonë të premten, duke iu referuar sulmit me raketa në një stacion hekurudhor në Ukrainën lindore si një krim lufte rus tha se duhet të jetë një nga akuzat që do të paraqitet në çdo gjykatë të ardhshme.

Rreth 52 njerëz u vranë, duke përfshirë pesë fëmijë, kur një raketë goditi stacionin hekurudhor Kramatorsk të premten.

SHBA ka fajësuar gjithashtu Rusinë, duke thënë se beson se ka përdorur një raketë balistike me rreze të shkurtër veprimi.

Por Rusia ka mohuar përgjegjësinë.

Sidoqoftë, Zelenskiy tha se ai pret “një përgjigje të fortë, globale”.

“Ashtu si masakra në Bucha, si shumë krime të tjera të luftës ruse, sulmi me raketa në Kramatorsk duhet të jetë një nga akuzat në gjykatë, gjë që do të ndodhë”, citohet të ketë thënë ai, përcjell Telegrafi.

Zelenskiy përsëriti gjithashtu thirrjen e tij për t’i ofruar më shumë armë Ukrainës dhe për vendosjen e sanksioneve më të mëdha ndaj Rusisë.

“Presioni ndaj Rusisë duhet të rritet. Është e nevojshme të futet një embargo e plotë e energjisë – për naftën, gazin. Janë eksportet e energjisë ato që sigurojnë pjesën e madhe në fitimet e Rusisë. Bankat ruse gjithashtu duhet të shkëputen plotësisht nga sistemi financiar global”, tha ai.

Zelenskiy shtoi se Ukraina kishte dhënë detaje të pajisjeve ushtarake që kërkon.

“Çdo vonesë në ofrimin e armëve të tilla për Ukrainën, çdo justifikim mund të nënkuptojë vetëm një gjë: politikanët përkatës duan të ndihmojnë udhëheqjen ruse më shumë se ukrainasit”.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles