24 C
Struga
Thursday, July 18, 2024
spot_img

Zakonet japoneze të ngrënies që ndihmojnë në mbajtje nën kontroll të peshës

“Vetëm pasi u transferova në Japoni dhe mësova për një këndvështrim tjetër për të ngrënë shëndetshëm, kuptova se nuk ka nevojë të ndihem obsesiv ndaj humbjes së peshës. Ne mund të jemi të shëndetshëm dhe të shijojmë desertët apo edhe ushqimet tona të preferuara pa u shqetësuar shumë. Mësova se ushqimi nuk është vetëm karburant, por është mënyra se si shprehim dashurinë, kuptojmë kulturën tonë dhe shprehim vlerat tona”, ka thënë Kaki Okumura autore e “Wa – The Art of Balance”.

Këto dy parime japoneze të ushqimit të shëndetshëm e ndihmuan Okumuruan:

1. Hani me masë

“Harahachi-bunme” është mënyrë që i këshillon njerëzit të hanë derisa ta kenë “80 për qind të stomakut mbushur”.

Ideja është se për shumicën e vakteve tona, duhet t’i shijojmë derisa të jemi 80% të ngopur, një pikë ku jemi të ngopur, por jo tepër të mbushur.

Në këtë mënyrë, ne mund të shijojmë pjatat dhe ushqimet që duam pa shumë ndryshime. Nuk kërkon me të vërtetë që të ndryshosh diçka në lidhje me atë që ha, vetëm për të pasur parasysh se sa shumë po ha. Ndaluni në 80% dhe kurrë s’do të keni nevojë për dietë tjetër.

2. Fokusohuni në llojllojshmëri

Edhe pse shumë dieta kanë të bëjnë me shkurtimin e ushqimit ose me përqendrimin e tepërt në rritjen e konsumimit të “superushqimeve”, një dietë tradicionale japoneze shpesh përqendrohet në shumëllojshmërinë.

Për shembull, një mënyrë popullore për t’u shërbyer vakteve japoneze është nëpërmjet “ichiju-sansai”, që përkthehet “një supë, tri pjata”. Një supë zakonisht është supë “miso”, dhe të tre anët zakonisht janë një pjesë me pjatë ku ka proteina dhe dy pjata perimesh.

“Thjesht duke ekuilibruar një vakt që zakonisht do të kisha për shembull, nëse kam oriz të skuqur tajlandez , mund të ziej pak brokoli ose edamame në mikrovalë për perime shtesë dhe ta hedh brenda pjatës”.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles