18 C
Struga
Thursday, July 18, 2024
spot_img

Zaev-Donfried: Fillimi i negociatave të Maqedonisë së Veriut me BE-në është interes gjeostrategjik i SHBA-së

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, mbrëmë vonë ka pasur një bisedë telefonike me Ndihmës Sekretaren e Shtetit të SHBA-së, Karen Donfried, e cila në emër të kryeministrit në emër të Qeverisë së SHBA-së dhe qytetarëve të SHBA-së shprehu ngushëllime të thella qytetarëve të Maqedonisë për të viktimat nga aksidenti tragjik në Bullgari, njoftojnë nga Qeveria.

“Ata shtuan se kryeministri Zaev dhe ndihmës sekretari i shtetit Donfried diskutuan për procesin eurointegrues në Maqedoninë e Veriut dhe shprehën mbështetjen e plotë nga Shtetet e Bashkuara për hapjen e negociatave me BE-në në dhjetor të këtij viti.

Bashkëbiseduesit u pajtuan se hapja e negociatave me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë është interes politik i jashtëm dhe gjeostrategjik i Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

Në bisedën telefonike u konfirmua partneriteti strategjik ndërmjet Maqedonisë së Veriut dhe Shteteve të Bashkuara, të cilat tani janë partnerë të NATO-s”, thonë nga Qeveria.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles