26 C
Struga
Sunday, June 23, 2024
spot_img

Vrasjet masive të civilëve në Bucha, Gjermania dënon sulmin rus: Krim i tmerrshëm lufte

Liderët botërorë kanë dënuar sot ngjarjet e tmerrshme në Bucha, ku forcat ruse vranë dhe lanë në mes të rrugës civilë. “Ky krim i tmerrshëm lufte nuk mund të mbetet pa përgjigje,” tha zëvendëskancelari gjerman Robert Habeck në një intervistë për gazetën Bild.

“Unë mendoj se kërkohet forcimi i sanksioneve. Kjo është ajo që ne po përgatisim me partnerët tanë të BE.”

Duke shkruar në Twitter, Presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen tha: “E tmerruar nga raportet e tmerreve të papërshkrueshme në zonat nga të cilat Rusia po tërhiqet. Një hetim i pavarur nevojitet urgjentisht. Autorët e krimeve të luftës do të mbajnë përgjegjësi.”

Raporte të shumta për dhunën ruse kundër civilëve kanë dalë nga Bucha afër Kievit, duke përfshirë një pretendim të pakonfirmuar nga zyrtarët ukrainas se qyteti është detyruar të varrosë 280 njerëz në varre masive.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles