32 C
Struga
Thursday, July 18, 2024
spot_img

Vizita politike? La Repubblica ngre dyshimet: Meloni në Vlorë në të njëjtën ditë me Tony Blair, a shkoi me traget apo varkë private?

Ardhja e kryeministres Giorgia Meloni në Shqipëri me ftesë të kryeministrit Edi Rama ka bërë xhiron e rrjetit dhe është komentuar shumë në mediat italiane. Por pikërisht në këtë ditë, teksa në territorin shqiptar erdhi Meloni, përkoi dhe një vizitë tjetër, ajo e ish-kryeministrit britanik Tony Blair. Në një shkrim të La Repubblica përmendet rastësia e vizitës së Melonit në një kohë me atë të Tony Blair.

Teksti që në fakt përngjan me një analizë të vizitës së Melonit në Shqipëri evidenton qasjen e njëjtë të së djathtës së Melonit me Tony Blair. Mediat italiane e shohin si strategjike ‘arratisjen’ e lideres italiane nga Puglia për në Vlorë.

Shkrimi i plotë:

Një helikopter u ul një livadh të gjelbër të Himarës, prefektura e Vlorës ku mbërriti ish kryeministri britanik Tony Blair, videoja daton më 13 gusht. Blair ka një marrëdhënie konsulence me kryeministrin shqiptar Edi Rama.
Giorgia Meloni vizitoi Vlorën “një ditë pasi” teoricieni i Rrugës së Tretë mbërriti në Shqipëri me një avion të vënë në dispozicion nga ushtria shqiptare. Të dy janë të ftuar të kreut të qeverisë shqiptare. Lajmi qëndron në koincidencën e dy vizitave dhe në mospërfilljen e një takimi mes kryeministrit italian dhe Bler, në vilën e Ramës, mbrëmjen e 15 gushtit.

Nuk është e lehtë të përpiqesh të rindërtosh pushimet e gushtit të Melonit, të ndara midis një vendndodhjeje luksoze dhe shumë të blinduar në Ceglie Messapica, fermës Beneficio dhe një vizite private të paprecedentë dhe të mjegullt në rezidencën e një kryeministri të huaj, të shoqëruar nga familja e tij, pa detaje për të shpjeguar rëndësinë e mundshme politike dhe indikacione të tjera mbi dosjet mbi të cilat mund të arsyetohet.
Me pak fjalë, mund të rreshtojmë vetëm disa pasazhe, me një premisë: Kryeministrja ka treguar se nuk i pëlqen vëmendja mediatike rreth pushimeve të saj. Dhe në të vërtetë, në një intervistë më 14 gusht dhënë për tre gazeta, përfshirë Repubblica, ajo u ankua gjithashtu për një ndërhyrje me dronë në rezidencën e tij të pushimeve.

Por le të kthehemi te lajmet. Më 14 gusht Meloni pranoi ftesën e Ramës dhe shkoi në Shqipëri. Në fillim, versioni ishte se do të mbërrinte në bregdet me një anije private në pronësi të një miku sipërmarrës nga Polignano, Pippo L’Abbate. Në orët në vijim, mëngjesin e datës 14, burime pranë saj raportojnë se ajo në vend të kësaj ka shkuar në Vlorë me traget. Gjashtë orë e gjysmë udhëtim. Megjithatë, asnjë foto apo imazh i pranisë së tij në bord nuk qarkullon në rrjet, edhe nëse byka është e rrethuar nga mijëra turistë italianë që kanë zgjedhur vendin e Ramës si destinacionin e pushimeve të tyre këtë vit. Megjithatë, ka një video të kryeministrit shqiptar i cili e pret atë në mol në portin e Vlorës. Ndërkohë, mediat shqiptare – të njëjtat që raportojnë videon e mbërritjes së Bler – pretendojnë se Meloni në vend të kësaj është duke vizituar Vlorën “me një automjet privat”. Pastaj, për dy ditë, ende konfidencialitet dhe asnjë komunikim zyrtar. Nëse jo fakti që kryeministria jepet ende në bordin e një varke përgjatë bregdetit shqiptar.

Ndaj bëhet e ditur se Meloni ndodhet në Shqipëri që prej 14 gushtit dhe se ajo udhëton me një varkë private. Kush mund të kthehej në Itali me një motobarkë, ndoshta që i përket të njëjtit sipërmarrës me të cilin ndan pushimet së bashku me familjet e tyre përkatëse. Kur do të pritej rikthimi në Itali? Deri dje pasdite, asnjë konfirmim apo pamje në Pulia. Sipas disa burimeve, kthimi do të ishte planifikuar për ditën e sotme. Sipas të tjerëve edhe nesër. Edhe formati i misionit (të gjatë) shqiptar është jozyrtar: do të ishin sigurisht gazetari dhe shoqëruesi, Andrea Giambruno dhe vajza e tyre Ginevra . Të pranishëm janë edhe motra e tij Arianna dhe bashkëshorti i saj Francesco Lollobrigida, Ministër i Bujqësisë, protagonist i ditëve të fundit i një pengese komunikimi me shqiptarët dhe një përgjigje ironike në rrjetet sociale nga Rama. Nuk konfirmohet as takimi me Blerin. Ose më mirë: nuk ka asnjë komunikim zyrtar, si për çdo gjë tjetër. Ish-kryeministri britanik prej disa kohësh – dhe për çështje shumë të mprehta – bashkëpunon me liderin shqiptar. Intervista mund të ishte bërë në një nga rezidencat e Ramës. Natyrisht, Meloni e përmendi në vitin 2020 në një intervistë për La Stampa: “Evropa nuk përfundon me dy opsione, të dilni ose të bini në gjunjë. Unë përfaqësoj rrugën e tretë të Blair të krahut të djathtë, jam në Evropë me partitë që ndajnë një model konfederal”.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles