14.9 C
Struga
Saturday, May 18, 2024
spot_img

Varianti i ri i COVID që u zbulua në Afrikën e Jugut, shkenctarët bëjnë thirrje për kufizime udhtimesh

Shkencëtarët kanë bërë thirrje për kufizime të menjëhershme të udhëtimeve pas raportimeve se një variant i ri i Covid-19 po shkakton rritje të rasteve në Afrikën Jugore.

Varianti i cili u identifikua të martën, ngjalli shqetësim se bart një numër jashtëzakonisht të lartë mutacionesh, shkruan The Guardian.

Të dhënat e fundit, të paraqitura të enjten nga shkencëtarët e Afrikës së Jugut, zbuluan se varianti gjithashtu duket të jetë më i transmetueshëm dhe tashmë është përhapur në të gjithë vendin.

Ewan Birney, zëvendësdrejtori i përgjithshëm i Laboratorit Evropian të Biologjisë Molekulare dhe një nga këshilltarët e Qeverisë së Mbretërisë së Bashkuar, kanë bërë thirrje për vendosjen e kufizimeve urgjente të udhëtimit në jug.

Nga Afrika pasi u vërejt se varianti i ri ka filluar të përhapet, kanë thënë se kjo përbën rrezik që pandemia ta rifitojë vrullin.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles