16.2 C
Struga
Tuesday, May 28, 2024
spot_img

Valët e të nxehtit në të dy polet e Tokës alarmojnë shkencëtarët e klimës 

Valët befasuese të të nxehtit në të dy polet e Tokës po shkaktojnë alarm tek shkencëtarët e klimës, të cilët kanë paralajmëruar se ngjarjet “e paprecedentë” mund të sinjalizojnë një prishje më të shpejtë dhe të menjëhershme të klimës. Temperaturat në Antarktidë arritën nivele rekord në fundjavë, 40 gradë Celsius mbi normale në disa vende. Në të njëjtën kohë, stacionet e motit pranë polit verior treguan gjithashtu shenja shkrirjeje, me disa temperatura 30C mbi normale, duke arritur nivelet e arritura normalisht shumë më vonë gjatë vitit.

Në këtë kohë të vitit, Antarktiku duhet të ftohet me shpejtësi pas verës së tij, dhe Arktiku do të dalë ngadalë nga dimri i tij, ndërsa ditët zgjasin. Që të dy polet të shfaqin një ngrohje të tillë njëherësh është e paprecedentë.

Rritja e shpejtë e temperaturave në pole është një paralajmërim për përçarje në sistemet klimatike të Tokës. Vitin e kaluar, në kapitullin e parë të një rishikimi gjithëpërfshirës të shkencës klimatike, Paneli Ndërqeveritar për Ndryshimet Klimatike paralajmëroi për sinjale të paprecedentë të ngrohjes që po ndodhin tashmë, duke rezultuar në disa ndryshime – si shkrirja polare – që mund të bëhen me shpejtësi të pakthyeshme.

Rreziku është i dyfishtë: valët e të nxehtit në pole janë një sinjal i fortë i dëmit që njerëzimi po i shkakton klimës; dhe shkrirja mund të shkaktojë gjithashtu ndryshime të mëtejshme kaskadë që do të përshpejtojnë prishjen e klimës.

Ndërsa akulli i detit polar shkrihet, veçanërisht në Arktik, zbulon detin e errët që thith më shumë nxehtësi sesa akulli reflektues, duke e ngrohur më tej planetin. Pjesa më e madhe e akullit të Antarktidës mbulon tokën dhe shkrirja e tij rrit nivelin e detit.

Shkencëtarët paralajmëruan se ngjarjet që po shpalosen ishin “historike”, “të pashembullta” dhe “dramatike”.

Michael Mann, drejtor i Qendrës së Shkencës së Sistemit të Tokës në Universitetin Shtetëror të Pensilvanisë, tha se moti ekstrem që po regjistrohej po tejkalonte parashikimet në një masë shqetësuese.

“Ngrohja e Arktikut dhe Antarktikut është shkak për shqetësim, dhe rritja e ngjarjeve ekstreme të motit – nga të cilat këto janë një shembull – është gjithashtu një shkak për shqetësim”, tha ai. “Modelet kanë bërë një punë të mirë duke projektuar ngrohjen e përgjithshme, por ne kemi argumentuar se ngjarjet ekstreme po tejkalojnë parashikimet e modelit. Këto ngjarje nxisin urgjencën e veprimit.”

Modelet e fundit të paprecedentë të motit pasojnë një seri valësh alarmante të të nxehtit në vitin 2021, veçanërisht në Paqësorin veriperëndimor të SHBA-së, ku rekordet e mëparshme u thyen me disa gradë ndërsa temperaturat u ngjitën afër 50 gradë Celsius.

Mark Maslin, profesor i shkencës së sistemit tokësor në University College London, tha: “Unë dhe kolegët ishim të tronditur nga numri dhe ashpërsia e ngjarjeve ekstreme të motit në 2021 – të cilat ishin të papritura në një ngrohje prej 1.2C. Tani kemi temperatura rekord në Arktik, të cilat, për mua, tregojnë se kemi hyrë në një fazë të re ekstreme të ndryshimeve klimatike shumë më herët nga sa e kishim pritur.”

Associated Press raportoi se një stacion meteorologjik në Antarktidë mposhti rekordin e tij të të gjitha kohërave me 15 gradë Celsius, ndërsa një stacion tjetër bregdetar i përdorur për ngrirje të thella në këtë kohë të vitit ishte 7 gradë Celsius mbi ngrirjen. Ndërkohë, në Arktik, disa pjesë ishin 50 gradë Celsius më të ngrohta se mesatarja.

James Hansen, ish-shkencëtari kryesor i NASA-s dhe një nga të parët që paralajmëroi qeveritë për ngrohjen globale më shumë se tre dekada më parë, tha për Guardian se ngrohja e poleve ishte “shqetësuese” dhe se akulli i detit në Arktik këtë vit mund të tkurret mjaftueshëm për të. thyen një rekord dhjetëvjeçar në masën më të ulët.

“Trashësia mesatare e akullit të detit ka qenë në rënie, kështu që është gati për humbje të mëdha të akullit të detit,” paralajmëroi ai. “Efekti i zvogëlimit të mbulesës së akullit të detit është të përforcojë çekuilibrin energjetik të Tokës që është shkaktuar nga rritja e gazeve serrë (GHG) — GHG-të reduktojnë rrezatimin e nxehtësisë dalëse, duke shkaktuar kështu një çekuilibër neto që po ngroh planetin.

“Mbulimi i zvogëluar i akullit të detit rrit çekuilibrin e energjisë planetare, pasi një oqean i errët reflekton më pak dritë dielli sesa akulli i detit.”

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles