20 C
Struga
Sunday, April 14, 2024
spot_img

Vaksina ruse Sputnik V, efektive kundër variantit Omicron

Vaksina ruse Sputnik V është efektive kundër variantit Omicron dhe funksionon më mirë në krahasim me vaksinat e tjera, tha presidenti rus Vladimir Putin në një konferencë për shtyp, duke vënë në dukje se Rusia është gati për të furnizuar vendet e tjera, përfshirë vendet europiane, me vaksinën Sputnik Light e cila mund të përdoret si një dozë përforcuese.

Presidenti rus tha se Rusia mund të sigurojë vaksina falas për vendet më të varfra. Ndërkohë, Fondi Rus i Investimeve Direkte (RDIF) ka njoftuar se vaksinimi me vaksinën ruse Sputnik V shkakton një përgjigje “neutralizuese” të antitrupave ndaj variantit Omicron, ndërsa doza përforcuese me Sputnik-Light rrit efektivitetin e vaksinave të tjera kundër variantit.

Gjithashtu Sputnik-Light si një dozë përforcuese rrit ndjeshëm efektivitetin kundër variantit Omicron, duke siguruar mbrojtje kundër sëmundjeve të rënda dhe shtrimit në spital për shkak të variantit Omicron.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles