13 C
Struga
Thursday, February 29, 2024
spot_img

Ukrainasit kanë publikuar udhëzime – çfarë duhet bërë në rast të një sulmi bërthamor

Qendra e Ukrainës për Komunikime Strategjike dhe Siguri të Informacionit, e themeluar nën Ministrinë e Kulturës dhe Politikës së Informacionit të Ukrainës, ka publikuar udhëzime për qytetarët se çfarë duhet të bëjnë në rast të një sulmi bërthamor.

Qendra, së bashku me Qendrën Shtetërore Shkencore dhe Teknike për Sigurinë Bërthamore dhe Radioaktive, bënë rekomandime bazuar në informacionin e Shërbimit Shtetëror të Emergjencave, Ministrisë së Arsimit dhe Shkencës dhe policisë.

Qendra thekson se në rastin e përdorimit të të ashtuquajturave bomba të pista, ndalohet marrja e preparateve me bazë jodi sepse mund të shkaktojë dëme të pariparueshme në organizëm.

Bombat e pista ose pajisjet e shpërndarjes radiologjike janë armë që kombinojnë materialet radioaktive me eksplozivët konvencionalë.

Qendra thekson mënyrën e konsumimit të tabletave të jodit në rast sulmi: për foshnjat deri në një vit rekomandohet doza 16 mg, për fëmijët nga një deri në tre vjeç doza është 32 mg, për fëmijët deri në 13 vjeç. doza është 62.5 mg. Rekomandohet që adoleshentët, gratë shtatzëna, gratë me gji dhe të rriturit nën 40 vjeç të marrin një dozë prej 125 mg.

Shpërthimi bërthamor i brendshëm

“Nëse në një apartament ndodh një shpërthim bërthamor, sigurohuni që ajri nga jashtë të mos hyjë në ambientet e shtëpisë. Mbyllni të gjitha dritaret, dyert, ndenjat e ajrit, fikni kondicionerin dhe ngrohjen. Nëse është e mundur, kaloni në një dhomë pa dritare”, thuhet në rekomandimet.

Qytetarët këshillohen të qëndrojnë në strehimore për 24 orë, përveç rasteve kur autoritetet këshillojnë ndryshe.

“Mos hani ose mos prekni asgjë që mund të jetë e kontaminuar në mënyrë radioaktive”, shtoi ai.

Gjithashtu nuk rekomandohet pirja e ujit të rubinetit derisa të ketë një njoftim se uji është i sigurt për t’u pirë.

Një shpërthim bërthamor në natyrë

Nëse qytetarët janë jashtë në momentin e sulmit, do të vërejnë një blic në qiell dhe këshillohen të mos shikojnë në atë drejtim sepse mund të ndodhin djegie të kornesë, verbëri dhe lëndime në sy.

“Ndaloni makinën në një vend të sigurt në anë të rrugës, mbyllni dyert dhe dritaret, bllokoni hyrjen e ajrit. Nëse është e mundur, mbroni veshët me kapëse veshi për t’u mbrojtur nga barotrauma. “Mbuloni gojën dhe hundën me një maskë ose leckë dhe merrni frymë përmes saj derisa të arrini në strehë”, këshillon ai.

Rekomandimi është që qytetarët të kërkojnë strehim në rast se shpërthimi i gjen jashtë.

Para disa ditësh edhe Telegrafi britanik publikoi një video me udhëzime të detajuara se çfarë duhet të bëni në rast të një sulmi bërthamor në qytetin tuaj.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles