32 C
Struga
Monday, July 15, 2024
spot_img

Ukraina urdhëron evakuimin e detyrueshëm të familjeve në rajonin e Kharkiv

Ukraina ka urdhëruar evakuimin e detyrueshëm të familjeve dhe banorëvenga Kupiansk dhe territoret fqinje verilindore, mes frikës se forcat ruse do të rimarrin qytetin lindor të vijës së parë dhe qendrën hekurudhore.

Trupat ruse u tërhoqën nga qytetet kryesore në rajonin verilindor të Kharkiv, duke përfshirë Kupiansk, dhe Ukraina rimori kontrollin shtatorin e kaluar.

“Evakuimi i detyrueshëm i familjeve me fëmijë dhe banorëve me filloi në komunitetin Kupiansk,” tha administrata ushtarake rajonale e Kharkiv.

Të evakuuarve do t’u sigurohet ndihmë, duke përfshirë strehim, ushqim, ndihmë humanitare dhe mbështetje mjekësore, thuhej në njoftim.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles