12 C
Struga
Wednesday, April 17, 2024
spot_img

Ukraina përgatitet për luftë të gjatë, ministri i Mbrojtjes: Synojmë të armatosim një milion persona

Ministri i Mbrojtjes i Ukrainës ka thënë se shpreson të armatosë një milion luftëtarë ndërsa vendi përgatitet për një “fazë të re, të gjatë të luftës”.

Oleksiy Reznikov vuri në dukje në një postim në Facebook se Ukraina do të duhet të planifikojë me përpikëri burimet dhe të shmangë gabimet në mënyrë që të fitojë luftën.

“Tashmë Rusia ka pësuar një disfatë strategjike. Ardhja e armëve të huaja dhe “stimulimi i prodhuesve ukrainas” do të ndihmonte më tej të prishë ekuilibrin kundër Rusisë”.

Por para kësaj, Ukraina po përballej me javë jashtëzakonisht të vështira përpara.

“Askush nuk mund të thotë se sa. Në atë periudhë, ne do të mbajmë mbrojtjen kryesisht me burimet tona kundër armikut të tërbuar nga inati. Rritja e presionit të sanksioneve kundër Rusisë dhe rritja e ndihmës së huaj për Ukrainën duhet të krijojë, brenda disa muajve, kushtet në të cilat Kremlini më në fund do të humbasë të gjitha shanset për të arritur ndonjë sukses. Më pas do të shfaqet një dritare e re mundësish për Ukrainën. Në këtë jashtëzakonisht periudhë e vështirë, na duhet unitet, kohezion, vullnet dhe durim”, përfundoi ai.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles