23 C
Struga
Friday, June 14, 2024
spot_img

Ukraina dhe Rusia këmbejnë të burgosur

Ukraina dhe Rusia kanë këmbyer dhjetëra të burgosur lufte, mes tyre edhe katër gra. Kievi tha se ka siguruar lirimin e 130 trupave ukrainase, ndërsa Moska tha se janë liruar 90 rusë. Ukraina e ka akuzuar disa herë Rusinë për keqtrajtimin dhe vrasjen e të burgosurve të luftës. Një ditë më parë autoritetet ukrainase kërkuan hetime për krime lufte, pas publikimit të një videoje, e cila tregonte forcat ruse duke vrarë një të burgosur lufte ukrainas, i cili u qëllua për vdekje me armë automatike pasi tha: “Lavdi Ukrainës”. Në dhjetor, presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, deklaroi se më shumë se 1.300 të burgosur janë kthyer në Ukrainë që kur trupat ruse nisën pushtimin e vendit.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles