7 C
Struga
Friday, April 19, 2024
spot_img

The Guardian: Shkencëtarët paralajmërojnë për një variant të ri të Covid-19 me numër të lartë mutacionesh

Shkencëtarët kanë thënë se një variant i ri i Covid-19 që mbart një “numër jashtëzakonisht të lartë” mutacionesh mund të nxisë valë të mëtejshme sëmundjesh duke “shmangur” imunitetin e trupit.

Sipas The Guardian, përcjell Telegrafi, vetëm 10 raste në tre vende janë konfirmuar nga sekuenca gjenomike, por varianti ka ngjallur shqetësim serioz midis disa studiuesve, sepse një numër i mutacioneve mund të ndihmojnë virusin të shmangë imunitetin.

Varianti B.1.1.529 ka 32 mutacione në proteinën S, pjesa e virusit që përdorin shumica e vaksinave për të nxitur sistemin imunitar kundër Covid-19.

Siç thuhet më tej, mutacionet në proteinën S mund të ndikojnë në aftësinë e virusit për të infektuar qelizat dhe përhapjen, por gjithashtu e bëjnë më të vështirë për qelizat imune të sulmojnë patogjenin.

Varianti u zbulua për herë të parë në Botsvana, ku tani janë tri raste. Gjashtë të tjerë janë konfirmuar në Afrikën e Jugut dhe një në Hong Kong në një udhëtar që kthehej nga Afrika e Jugut.

Dr. Tom Peacock, një virolog në Imperial College London, postoi detaje të variantit të ri në një faqe interneti për ndarjen e gjenomit, duke vënë në dukje se “sasia tepër e lartë e mutacioneve sugjeron se kjo mund të jetë një shqetësim i vërtetë”.

Në një seri postimesh, Peacock tha se “shumë, shumë duhet të monitorohet”, por shtoi se mund të rezultojë të jetë një “grup i çuditshëm” që nuk është shumë i transmetueshëm. “Shpresoj që të jetë kështu”, shkroi ai.

Ndërsa dr. Meera Chand, drejtoresha nga Agjencia për Siguri Shëndetësore në Mbretërinë e Bashkuar, tha se në partneritet me organet shkencore anembanë globit, agjencia po monitoronte vazhdimisht statusin e varianteve të Sars-CoV-2 ndërsa ato shfaqen dhe zhvillohen në mbarë botën.

“Meqenëse është në natyrën e viruseve që të ndryshojnë shpesh dhe në mënyrë të rastësishme, nuk është e pazakontë që të lindin një numër i vogël rastesh që shfaqin grupe të reja mutacionesh. Çdo variant që tregon prova të përhapjes vlerësohet me shpejtësi”, tha ajo.

The Guardian thekson se rastet e para të variantit u identifikuan në Botsvana më 11 nëntor, dhe më i hershmi në Afrikën e Jugut u regjistrua tre ditë më vonë.

Rasti i gjetur në Hong Kong ishte një burrë 36-vjeçar i cili kishte një test negativ PCR përpara se të fluturonte nga Hong Kongu për në Afrikën e Jugut, ku qëndroi nga 22 tetori deri më 11 nëntor.

Ai rezultoi negativ në kthimin e tij në Hong Kong, por doli pozitiv më 13 nëntor ndërsa ishte në karantinë.

Anglia nuk ka më një listë të kuqe për të vendosur kufizime për udhëtarët që vijnë nga jashtë.

Personat që nuk janë plotësisht të vaksinuar duhet të rezultojnë negativ përpara fluturimit dhe të kenë dy teste PCR pas mbërritjes. Ata që janë plotësisht të vaksinuar duhet të bëjnë një test Covid-19 brenda dy ditëve nga ardhja.

Sidoqoftë, shkencëtarët do të shikojnë variantin e ri për çdo shenjë se po merr vrull dhe po përhapet më gjerësisht, vë në pah The Guardian, përcjell Telegrafi.

Siç shkruan më tej The Guardian, disa virologë në Afrikën e Jugut janë tashmë të shqetësuar, veçanërisht duke pasur parasysh rritjen e fundit të rasteve në Gauteng, një zonë urbane që përmban Pretoria dhe Johannesburg, ku janë zbuluar raste B.1.1.529.

Ravi Gupta, një profesor i mikrobiologjisë klinike në Universitetin e Kembrixhit, tha se puna në laboratorin e tij zbuloi se dy nga mutacionet në B.1.1.529 rritën infektivitetin dhe reduktuan “reagimin e antitrupave”.

“Kjo sigurisht duket një shqetësim i rëndësishëm bazuar në mutacionet e pranishme”, tha ai. “Sidoqoftë, një veti kryesore e virusit që nuk dihet është infektueshmëria e tij, pasi kjo është ajo që duket se ka nxitur kryesisht variantin Delta”.

E profesor Francois Balloux, drejtor i Institutit të Gjenetikës UCL, tha se numri i madh i mutacioneve në variant u grumbullua me sa duket në një “shpërthim të vetëm”, duke sugjeruar se ai mund të ketë evoluar gjatë një infeksioni kronik te një person me një sistem imunitar të dobësuar, ndoshta një pacient i patrajtuar me HIV/AIDS.

“Është e vështirë të parashikohet se sa i transmetueshëm mund të jetë në këtë fazë. Për momentin duhet monitoruar dhe analizuar nga afër, por nuk ka asnjë arsye për t’u shqetësuar tepër nëse nuk fillon të rritet në frekuencë në të ardhmen e afërt”.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles