20.1 C
Struga
Thursday, June 13, 2024
spot_img

Tërmet 6.6 ballësh në Japoni

Një tërmet me magnitudë 6.6 ballë goditi Japoninë jugperëndimore të premten, duke shkaktuar lëkundje të forta në rajon, por jo kërcënim për një cunami, tha agjencia e motit.

Tërmeti ndodhi rreth orës 1:08 të mëngjesit, me shkallën më të lartë sizmike të intensitetit sizmik në prefekturat Miyazaki dhe Oita në ishullin kryesor jugperëndimor të vendit, Kyushu, tha Agjencia Meteorologjike Japoneze.

Me një intensitet mbi 5 ballë, shumë njerëz e kanë të vështirë të lëvizin dhe ecja është e vështirë pa u mbajtur pas diçkaje të qëndrueshme.

Agjencia e motit e rishikoi më vonë magnitudën e tërmetit në 6.6 nga vlerësimi fillestar prej 6.4. Agjencia paralajmëroi gjithashtu mundësinë e një tërmeti tjetër që do të shkaktojë një nivel të ngjashëm lëkundjeje në zonat e goditura fort brenda javës së ardhshme.

Pas tërmetit të fortë, disa lëkundje të përmasave më të vogla ndodhën në mënyrë sporadike në zonë.

Qeveria ngriti një zyrë ndërlidhëse pranë kryeministrisë për të mbledhur informacione dhe për të vlerësuar dëmet.

Tërmeti u ndje gjithashtu në një zonë të gjerë të Japonisë perëndimore, si dhe në një pjesë të Japonisë qendrore.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles