32 C
Struga
Monday, July 15, 2024
spot_img

Terapia revolucionare: Me një virus në luftën kundër qelizave kancerogjene

Shkencëtarët i kanë injektuar një pjesëmarrësi në një provë klinike një virus të krijuar për të vrarë qelizat e kancerit, shkruan Newsweek.

Si pjesë e një terapie të tillë, e njohur edhe si terapia e virusit onkolitik, virusi natyror modifikohet gjenetikisht për të hyrë në qelizat e kancerit, për t’u shumuar dhe për t’i vrarë ato. Më e rëndësishmja, virusi është krijuar për të injoruar qelizat e shëndetshme.

Sipas kompanisë bioteknologjike Imugene, një kompani imunoterapie, terapia me virusin onkolitik mund të përdoret gjithashtu për të përgatitur sistemin imunitar të pacientëve për të luftuar kancerin.

Virusi i përdorur në këtë studim të ri quhet CF33-hNIS ose Vaxinia.

Faza e parë e studimit përfshinte injektimin e virusit te njerëzit që kanë tumore solide të avancuara dhe tumore metastatike dhe që kanë marrë tashmë të paktën dy terapi të ndryshme. Virusi injektohet direkt në tumor ose në venë. Pasi të konstatohet se kjo procedurë është e sigurt, pacientëve do t’i injektohet virusi dhe antitrupi monoklonal i humanizuar pembrolizumab, një antitrup që i jep sistemit imunitar forcë shtesë për të luftuar qelizat e kancerit.

Studiuesit duan që 100 pacientë me kancer nga Shtetet e Bashkuara dhe Australia të marrin pjesë në një provë klinike. Gjyqi duhet të zgjasë afërsisht dy vjet.

Imugen dhe klinika e tumorit City of Hope në qytetin amerikan të Los Anxhelosit njoftuan se pacientit të parë iu dha terapia më 17 maj, shkruan Newsweek .

“Hulumtimi ynë i mëparshëm ka treguar se viruset onkolitike mund të stimulojnë sistemin imunitar për t’iu përgjigjur dhe për të vrarë kancerin dhe për t’iu përgjigjur më shumë imunoterapistëve të tjerë,” tha Dr. Daneng Lee, studiuesi kryesor dhe profesor në klinikën City of Hope.

“Tani është koha për të forcuar fuqinë e imunoterapisë. “Ne besojmë se CF33-hNIS mund të përmirësojë potencialisht shanset e pacientëve tanë me kancer për shërim.”

Virusi CF33-hNIS i përket familjes Poxviridae dhe përhapet midis qelizave kancerogjene. Kur futni një, ai shumëfishohet. Qelizat e kancerit përfundimisht shpërthejnë dhe lëshuan mijëra kopje të reja të virusit. Stimulon sistemin imunitar që të përgjigjet dhe të sulmojë qelizat e kancerit. Terapia e përmendur deri më tani është testuar ekskluzivisht te kafshët. Studimet e kafshëve dhe laboratorike kanë treguar se virusi mund të zvogëlojë madhësinë e tumoreve në mushkëri, gji, vezore, pankreas dhe zorrë të trashë.

Sipas Institutit të Kërkimit të Kancerit në Nju Jork, Administrata Amerikane e Ushqimit dhe Barnave ka miratuar deri më tani vetëm një trajtim për viruset onkolitike. Është virusi T-VEC, një virus herpes i modifikuar që përdoret për të trajtuar melanomën.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles