2 C
Struga
Tuesday, February 20, 2024
spot_img

Të gjitha vendet evropiane ku mund të udhëtoni pa vaksinë dhe pa test për COVID

Udhëtimi në Evropë më në fund po kthehet drejt normalitet. Numri i vendeve që kanë hequr të gjitha kufizimet ani-Covid po rritet dhe shumë po heqin gjithashtu rregullat e brendshme për maskat dhe distancimin shoqëror.

Disa vende kanë ende kufizime të udhëtimit, në një përpjekje për të kontrolluar përhapjen e COVID-19.

Më poshtë janë të listuara disa nga vendet europiane ku mund të udhëtoni pa vaksinë ose test.

– Austria
– Bullgaria
– Kroacia
– Republika Çeke
– Danimarka
– Greqia
– Hungaria
– Islandë
– Irlanda

Gjithashtu, në Lituani, Letoni, Mali të Zi, Norvegji, Poloni, Rumani, Serbi, Slloveni, Suedi dhe Zvicër janë hequr të gjitha kufizimet dhe nuk ka nevojë as për mbajtjen e maskave.

Ndryshimet më të fundit në vendet e tjera, përfshijnë:

– Nga 16 maji, pasagjerët që fluturojnë në BE nuk do të kenë më nevojë të mbajnë maska ​​në aeroporte, ose në avion.

– Spanja ka zgjatur kufizimet e hyrjes, të paktën deri më 15 qershor.

– Italia ka hequr “gjendjen e jashtëzakonshme”, por ka zgjatur kufizimet e udhëtimit deri më 31 maj.

– Maskat nuk janë më të detyrueshme në Spanjë dhe Portugali, me përjashtim të transportit publik.

– Vizitorët e vaksinuar dhe të rikuperuar së fundmi nuk kanë më nevojë të bëjnë teste për të hyrë në Qipro.

– Njerëzit e pavaksinuar tani mund të udhëtojnë në Maltë pa pasur nevojë të karantinohen, me kusht që të kenë një test negativ PCR.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles