18 C
Struga
Monday, July 15, 2024
spot_img

Studimet e reja përforcojnë besimin se Omicron ka më pak gjasa të dëmtojë mushkëritë

Një numër në rritje provash tregojnë se varianti Omicron Covid ka më shumë gjasa të infektojë fytin sesa mushkëritë, gjë që shkencëtarët besojnë se mund të shpjegojë pse duket të jetë më infektues, por më pak vdekjeprurës se versionet e tjera të virusit.

Gjashtë studime – katër të publikuara që nga pragu i Krishtlindjes – kanë zbuluar se Omicron nuk i dëmton mushkëritë e njerëzve aq shumë sa Delta dhe variantet e tjera të mëparshme të Covid. Studimet ende nuk janë rishikuar nga shkencëtarë të tjerë.

“Rezultati i të gjitha mutacioneve që e bëjnë Omicron të ndryshëm nga variantet e mëparshme është se ai mund të ketë ndryshuar aftësinë e tij për të infektuar lloje të ndryshme qelizash,” tha Deenan Pillay, profesor i virologjisë në University College London.

“Në thelb, duket se është më në gjendje të infektojë traktin e sipërm respirator – qelizat në fyt. Pra, do të shumohej në qelizat atje më lehtë sesa në qelizat e thella në mushkëri. Kjo është me të vërtetë paraprake, por studimet tregojnë në të njëjtin drejtim.”

Nëse virusi prodhon më shumë qeliza në fyt, kjo e bën atë më të transmetueshëm, gjë që do të ndihmonte për të shpjeguar përhapjen e shpejtë të Omicron. Një virus që është i mirë në infektimin e indeve të mushkërive, nga ana tjetër, do të jetë potencialisht më i rrezikshëm, por më pak i transmetueshëm.

Lauren DeCicca/Getty Images BANGKOK, TAJLANDË – 02 JANAR: Një punonjës i kujdesit shëndetësor tajlandez mbledh një mostër të shtupës së hundës nga anëtarët e publikut gjatë një testimi të shpejtë falas për COVID-19 në stacionin hekurudhor Hua Lamphong më 02 janar 2022 në Bangkok, Tajlandë. Ministria e Shëndetit Publik të Tajlandës ka ofruar testime të shpejta falas për COVID-19 për publikun gjatë gjithë fundjavës së festave të Vitit të Ri në stacionin hekurudhor Hua Lamphong në një përpjekje për të frenuar përhapjen e Omicron pas udhëtimeve të pushimeve.

Studiuesit nga Grupi Kërkimor i Virologjisë Molekulare të Universitetit të Liverpool-it publikuan një printim paraprak në Boxing Day që tregon se Omicron çon në “sëmundje më pak të rënda” te minjtë, sipas Prof James Stewart. Punimi tregoi se minjtë e infektuar me Omicron humbin më pak peshë, kanë ngarkesa më të ulëta virale dhe përjetojnë pneumoni më pak të rënda.

“Është një pjesë e bashkim pjesësh figure,” tha ai. “Modeli i kafshëve sugjeron që sëmundja është më pak e rëndë se Delta dhe virusi origjinal Wuhan. Duket se pastrohet më shpejt dhe kafshët u shëruan më shpejt, dhe kjo lidhet me të dhënat klinike që vijnë.

“Indikacionet e hershme janë se është një lajm i mirë, por ky nuk është një sinjal për të hequr kujdesin tonë, sepse nëse je klinikisht i pambrojtur, pasojat nuk janë ende të mëdha – ka vdekje nga Omicron. Jo të gjithë mund të heqin maskat dhe të festojnë.”

Laboratori Neyts në Universitetin Leuven në Belgjikë gjeti rezultate të ngjashme te hamsterët sirianë, me një ngarkesë virale më të ulët në mushkëri krahasuar me variantet e tjera. Prof Johan Neyts tha se kjo mund të jetë për shkak se virusi ishte më i mirë në infektimin e njerëzve sesa hamsterët, ose se kishte më shumë gjasa të infektonte traktin e sipërm respirator, ose se provokonte sëmundje më pak të rënda.

Një printim tjetër, i dorëzuar në Nature javën e kaluar nga studiues në SHBA, zbuloi gjithashtu se minjtë me Omicron humbën më pak peshë dhe kishin një ngarkesë virale më të ulët. Dhe studiuesit në Qendrën për Kërkimin e Viruseve të Universitetit të Glasgow-t kanë gjetur prova se Omicron ka ndryshuar mënyrën se si hyn në trup. Omicron kishte shumë gjasa të shmangte imunitetin e njerëzve që kishin marrë dy doza të vaksinës, por një dozë përforcuese dha një “rikthim të pjesshëm të imunitetit”.

Hulumtimet e Krishtlindjeve bazohen në një studim nga Universiteti i Hong Kongut muajin e kaluar që tregon më pak infeksion Omicron në mushkëri, dhe në kërkimin e udhëhequr nga Prof Ravi Gupta në Universitetin e Kembrixhit, ekipi i të cilit hetoi mostrat e gjakut nga pacientët e vaksinuar. Ata zbuluan se Omicron ishte në gjendje të shmangte vaksinat, por më pak të aftë të hynte në qelizat e mushkërive.

Hulumtimet më të fundit shkencore vijnë në mes të një debati se si të kryhet më mirë testimi në shtëpi. Javën e kaluar, disa shkencëtarë sugjeruan se testet e rrjedhës anësore (LFT) mund të jenë më të sakta nëse njerëzit merrnin shtupa nga fyti si dhe nga hunda. Profesor Jennifer Rohn në Kolegjin Universitar të Londrës tha se përvoja e saj në përdorimin e LFT-ve ishte se ajo kishte rezultuar negative duke përdorur tamponët e hundës, por pozitive kur mori një mostër nga fyti i saj.

Kjo dukej se mbështetej nga një studim nga Afrika e Jugut që tregonte se mostrat e pështymës që iu nënshtruan testeve PCR ishin më të mira se sa shtupat e hundës në zbulimin e Omicron.

Sidoqoftë, Prof Lawrence Young, virolog në Universitetin e Warwick, tha se studimi nuk ishte mjaftueshëm domethënës për të nxjerrë përfundime. “Ky është një studim i vogël për pacientët me simptoma akute, jo të shtruar në spital.

Nga njëra anë, ai konfirmon studimet e mëparshme që tregojnë se testimi i pështymës mund të jetë i dobishëm si një qasje më e lehtë për marrjen e mostrave. Nuk mendoj se ky studim është mjaft domethënës për të nxjerrë ndonjë përfundim në lidhje me sjelljen e Omicron.”

Agjencia e Sigurisë Shëndetësore në Mbretërinë e Bashkuar tha se nuk kishte asnjë tregues se testet e shpejta ndryshonin në aftësinë e tyre për të zbuluar variantet Omicron ose Delta, megjithëse testet monitoroheshin vazhdimisht nga studiuesit. ”

Të gjitha pajisjet e rrjedhës anësore të përdorura nga Testi dhe Gjurmimi i NHS kanë kaluar një vlefshmëri rigoroze dhe janë provuar të jenë shumë efektive në zbulimin e Covid-19 te njerëzit, “tha një zëdhënës. “Aktualisht po shohim një numër të lartë të testeve pozitive të pajisjes me rrjedhje anësore të raportuara. Kjo do të thotë se ne po zbulojmë dhjetëra mijëra raste që përndryshe mund të kishin kaluar të pazbuluar.”

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles