18.9 C
Struga
Monday, June 24, 2024
spot_img

Skriningu në shkolla, ja sa për qind e fëmijëve kanë rezultuar pozitiv 

Më pak se 1% e fëmijëve të testuar kanë dalë pozitiv me Covid-19.
Përfundoi skriningu në shkollat ​​fillore të Shkupit. Janë testuar fëmijët nga Aerodromi, Buteli, Çairi, Kisella Voda. Nga 2213 teste të kryera, vetëm 18 nxënës të shkollave fillore (0.8%) është zbuluar virusin, sipas Ministrisë së Shëndetësisë.

“Këto ditë, epidemiologët duhet të analizojnë të dhënat për të parë se në cilën shkollë dhe komunë ka më shumë pozitive, dhe ku është gjendja stabile”, njoftojnë nga KSM.
Së fundmi ministrja e Shëndetësisë deklaroi se nëse rezultatet e para janë të mira do të ndërpresin testimin dhe mësimi do të vazhdojë me prezencë normale fizike.

Skriningu filloi të premten e kaluar. Fëmijët u testuan me teste të shpejta dhe me pëlqimin e prindërve.
Njëkohësisht bëhet edhe analiza serologjike për të parë se çfarë imuniteti kanë qytetarët. Nga rezultatet do të varet nëse Maqedonia do të lehtësojë masat për Covid-in si një numër i madh vendesh.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles