10 C
Struga
Saturday, March 2, 2024
spot_img

SKANDAL: Koalicioni Aleanca, Besa, Levica dhe VMRO fshijnë gjuhën shqipe nga Shkupi

Qyteti i Shkupit ka emëruar drejtor të ri në Qendrën Informative Kulturore. Ai do të jetë Antonio Dimitrov.

Por çfarë bie në sy, është se faqja e këtij institucioni, i cili në udhëheqësinë paraprake komunikonte edhe shqip, tashmë është vetëm në gjuhën maqedonase.

Vetëm në gjuhën maqedonase është edhe njoftimi i drejtorit.

Kujtojmë se në bazë të Ligjit për përdorimin e gjuhëve, në komunat ku 20% i qytetarëve janë shqiptarë, institucionet që gravitojnë në atë komunë duhet të komunikojnë edhe në gjuhën shqipe.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles