18.9 C
Struga
Sunday, June 23, 2024
spot_img

Si mund të mbrohemi nga varianti Omicron?

Për t’u mbrojtur nga varianti i ri Omicron njerëzit duhet të shqyrtojnë masat sikurse për çdo variant tjetër i COVID-19, pra duhet të vaksinoheni, të merrni dozën shtesë nëse keni të drejtën si dhe të rritni masat e tjera paraprake si mbajtja e maskës dhe shmangia e turmave, raporton AP News.

Me gjithë vëmendjen që po merr Omicron, shkaku dërrmues i infeksioneve dhe vdekjeve në shumë vende mbetet varianti delta që është ekstra-infektues.

“Delta është rreziku real për momentin. Omicron është një kërcënim i pasigurt”, tha për AP News, Francis Collins drejtor i Instituteve Kombëtare për Shëndetin në SHBA. Pavarësisht nga varianti i coronavirusit, Collins tha “ne e dimë se çfarë të bëjmë”.

Do të duhen disa javë për të mësuar aspektet kryesore rreth këtij varianti të fundit, duke përfshirë nëse është më ngjitës, shkakton sëmundje më të rënda ose shmang imunitetin — dhe nëse po, sa.

Ndërkohë, “ajo që duhet të bëjmë është të shtojmë më shumë shtresa mbrojtjeje”, thotë Dr. Julie Vaishampayan nga Shoqata e Sëmundjeve Infektive në SHBA. Kjo është veçanërisht e rëndësishme me udhëtimet për pushime dhe mbledhjet pranë qosheve.

Doza përforcuese është një nga ato shtresa. Doza e shtuar shkakton një rritje të madhe në antitrupat që luftojnë viruset.

Përveç vendosjes së maskës, shmangies së turmave dhe përmirësimit të ventilimit, testimi është një tjetër hap mbrojtës. Kjo rekomandohet për këdo që ka simptoma të COVID-19 ose ka qenë potencialisht i ekspozuar ndaj virusit. Por gjithashtu mund të ndihmojë në ofrimin e sigurisë përpara mbledhjeve të festave, edhe nëse të gjithë pjesëmarrësit janë vaksinuar, thotë Vaishampayan.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles