6 C
Struga
Saturday, January 28, 2023
spot_img

Shpërthime brenda Rusisë, sulmi me dron godet aeroportin rus – Inteligjenca britanike jep detaje

Ne jemi fokusuar këtë mëngjes në një seri sulmesh ndaj objektivave ushtarake brenda Rusisë, të cilat arritën të depërtojnë thellë në territorin e vendit.

Inteligjenca ushtarake britanike ka thënë tani se nëse Rusia vlerëson se sulmet ishin të qëllimshme, “ajo ndoshta do t’i konsiderojë ato si disa nga dështimet më të rëndësishme strategjike të mbrojtjes së forcës që nga pushtimi i saj në Ukrainë”.

Udhëheqja ruse ka të ngjarë të “imponojë sanksione të rënda ndaj oficerëve rusë që konsiderohen përgjegjës për lejimin e incidentit”, tha Ministria Britanike e Mbrojtjes.

Burime të shumta të hapura raportuan shpërthime në bazën ajrore Engels në rajonin e Saratovit dhe aeroportin Dyagilyaevo pranë Ryazanit, në juglindje të Moskës.

Tre persona u vranë kur një rezervuar karburanti shpërtheu në Dyagilyaevo, ndërsa dy bombardues të rëndë Tu-95 BEAR thuhet se u dëmtuan në Engels.

Ministria e Mbrojtjes tha se shkaqet e shpërthimeve nuk janë konfirmuar.

Ai tha se vendet janë “shumë më thellë brenda Rusisë” sesa shpërthimet e mëparshme.

Baza ajrore Engels është shtëpia e më shumë se 30 bombarduesve të rëndë, të cilët kontribuojnë në parandalimin bërthamor të Rusisë dhe janë përdorur shpesh për të lëshuar raketa konvencionale të lundrimit në Ukrainë, tha Ministria e Mbrojtjes.

Bombarduesit ka të ngjarë të zhvendosen përkohësisht në aeroportet e shpërndarjes në përgjigje, shtoi ai.

06.12.2022 – 09:19
Pamjet tregojnë zjarr pranë aeroportit rus pas ‘sulmeve me dron’

Ne përmendëm pak minuta më parë se Rusia ka raportuar një sulm me dron pranë një aeroporti në rajonin e saj Kursk.

Një cisternë nafte u dogj, tha guvernatori lokal, përcjell Bota sot.

Këto video janë shfaqur që pretendojnë se tregojnë zjarrin dhe tymin e zi që ngrihet nga zona.

Sky News nuk mund t’i verifikojë menjëherë këto.

Ukrainë, sulmet me raketa ruse detyrojnë ndaljen emergjente të energjisë elektrike

Ukraina po kalon në mbyllje emergjente për të stabilizuar rrjetin e saj të energjisë pas sulmeve me raketa ruse të së hënës, ka thënë presidenti Volodymyr Zelensky.

Ai tha se shumë rajone u prekën dhe se autoritetet lokale paralajmëruan se rreth gjysma e rajonit të Kievit do të mbetet pa energji elektrike në ditët në vijim, shkruan BBC.

Gjatë natës, më shumë raketa goditën infrastrukturën kritike dhe shtëpitë e banimit pranë qytetit jugor të Zaporizhzhia, thanë zyrtarët rajonalë.

Nuk raportohet për viktima.

Katër persona u vranë në sulmet e së hënës.

Ukraina tani po përballet me temperatura nën zero në shumë rajone dhe me reshje bore, derisa miliona njerëz janë pa energji elektrike dhe ujë të pijshëm. Ekziston frika se një numër njerëzish mund të vdesin nga hipotermia.

Guvernatori i rajonit Kursk të Rusisë tha se një sulm me dron në një aeroport i vuri flakën një rezervuari të magazinimit të naftës.

Nuk pati viktima, tha Roman Starovoyt. Ai nuk tha se kush mund të qëndronte pas sulmit në rajonin që kufizohet me Ukrainën.

Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov ka akuzuar NATO-n se rrezikon një luftë të drejtpërdrejtë me Rusinë, e cila sipas tij do të ishte “katastrofike”.

Ai gjithashtu fajësoi SHBA-në për “ngrirjen” e bisedimeve për kufizimin e armëve bërthamore. Këto bisedime, për Traktatin e Ri START, do të rifillonin të martën e kaluar në Egjipt, por administrata e Biden tha se Rusia vendosi në mënyrë të njëanshme t’i shtyjë ato. Është e vetmja marrëveshje e mbetur për të kufizuar dy arsenalet më të mëdha bërthamore në botë.

Lavrov tha se “në kontekstin e përpjekjeve të Perëndimit për të frenuar Rusinë, kërcënimi kryesor vjen nga linja e përgjithshme e SHBA-së dhe NATO-s për atë që në realitet është një konfrontim ushtarak me vendin tonë. Natyrisht, ai mbart rrezikun e një përplasje mes fuqive bërthamore me pasoja katastrofike”.

Lexo edhe këtë Lufta po merr rrjedhë tjetër/ Rusia ndihet e “kërcënuar” nga NATO – ja çfarë thotë ministri rus

Ai vazhdoi: “Me keqardhje raportoj se, për momentin, dialogu strategjik midis Rusisë dhe SHBA-së, të cilat zotërojnë arsenalet më të mëdha bërthamore dhe mbajnë një përgjegjësi të veçantë për ruajtjen e paqes dhe sigurisë ndërkombëtare, po mbahet nga Uashingtoni në një gjendje të ngrirë”.

Ai përsëriti kërkesën e Presidentit Putin që NATO t’i japë Rusisë “garanci të reja sigurie”.

Që nga pushtimi i Rusisë, anëtarët e NATO-s kanë armatosur Ukrainën, por blloku nuk vendos se sa do të dërgojë secila qeveri.

Sipërmarrësit perëndimorë në Rusi vazhdojnë të kenë nevojë për leje speciale nga qeveria për të shitur aksionet e tyre në kompani të mëdha. Kjo vlen mbi të gjitha për sektorin bankar dhe atë të energjisë.

Sipas agjencisë së lajmeve Interfax, një dekret i miratuar nga presidenti rus Vladimir Putin në gusht u zgjat me një vit të hënën dhe tani do të skadojë më 31 dhjetor 2023.

Pas luftës së nisur nga Rusia kundër Ukrainës , Perëndimi ka vendosur sanksione ndaj Moskës. Për shkak të rritjes së rreziqeve, shumë kompani dhe sipërmarrës po përpiqen të reduktojnë biznesin e tyre me Rusinë.

Megjithatë, qeveria ruse i ndaloi këto përpjekje muaj më parë dhe ndaloi shitjen e aksioneve në sektorë me rëndësi strategjike si nxjerrja e lëndëve të para ose sektori financiar.

Shitje të tilla janë të mundshme vetëm me një përjashtim nga qeveria. Rregullorja zbatohet për sipërmarrësit nga “vendet jomiqësore”, domethënë shtetet që kanë vendosur sanksione ndaj Rusisë. Me këtë rregullore, Kremlini dëshiron të parandalojë një eksod masiv të kompanive perëndimore.

Në të njëjtën kohë, qeveria ka dhënë bekimin e saj për marrëveshje të tilla ku kompanitë e huaja ua dorëzojnë fabrikat e tyre lojtarëve rusë shtetërorë nën çmimin e tregut.

Për shembull, prodhuesit e makinave Renault dhe Nissan kanë shitur objektet e tyre të prodhimit në Rusi për çmimin simbolik prej 1 rubla (0,016 dollarë).

Që nga fillimi i pushtimit të plotë të Rusisë, Zyra e Komisionerit të Lartë të OKB-së për të Drejtat e Njeriut (OHCHR) ka regjistruar 17,181 viktima civile në Ukrainë, duke përfshirë 6,702 të vrarë dhe 10,479 të plagosur.

Vihet re se shumica e viktimave civile të regjistruara janë shkaktuar nga përdorimi i armëve shpërthyese me efekte të zonës së gjerë, duke përfshirë granatimet nga artileria e rëndë, sistemet e raketave të shumta lëshuese, raketat dhe sulmet ajrore.

OHCHR thekson se shifrat aktuale janë dukshëm më të larta, pasi marrja e informacionit nga disa vende ku kanë vazhduar armiqësitë intensive është vonuar.

Siç u raportua më herët, sipas Komisionerit të Rada Verkhovna për të Drejtat e Njeriut Dmytro Lubinets, më shumë se 15,000 njerëz janë zhdukur gjatë luftës në shkallë të gjerë të Rusisë kundër Ukrainës.

Pakistani njoftoi të hënën se Rusia ka vendosur të eksportojë karburant të papërpunuar, naftë dhe benzinë me çmime të ulura drejt këtij vendi të Azisë Jugore.

Zëvendësministri për Karburantet, Musadik Malik, i bëri të ditura detajet gjatë një konference për shtyp në Islamabad, pasi vizitoi Moskën javën e kaluar, ku u takua me homologët rusë.

“Një delegacion ndërqeveritar i udhëhequr nga ministri rus i energjitikës do të vizitojë Pakistanin muajin e ardhshëm dhe do të përcaktojmë detajet për të cilat ju informova, në mënyrë që të nënshkruajmë një marrëveshje për të blerë karburant të papërpunuar, naftë dhe benzinë me çmime të ulura”, tha zoti Malik.

Ai nuk bëri të ditura detaje të mëtejshme, si p.sh. për llojin e uljes në çmim që do të ofrojë Moska, apo se kur mund të fillojë Islamabadi të importojë produkte hidrokarbure nga Rusia.

“Ulja do të jetë njësoj si uljet që u ofrohen vendeve të tjera në botë”, tha zoti Malik.

Ai tha se bisedimet “kishin rezultuar më produktive se ç’pritej” dhe se u nxitën nga “interesi kombëtar” i Pakistanit, që e detyron qeverinë të mbushë boshllëkun e krijuar nga mungesa e furnizimit me energji, në të gjitha mënyrat e mundshme.

Zoti Malik tha se Pakistani është gjithashtu i interesuar për të blerë gazin e lëngshëm natyror (LNG), por se rezervat e kompanive shtetërore ruse janë të pakta në këtë moment.

“Rusia po ngre njësi të reja prodhimi dhe e ka ftuar Pakistanin të fillojë bisedime për kontrata afatgjata për blerjen e gazit të lëngshëm natyror”, tha ai. Zoti Malik shtoi se zyrtarët rusë gjithashtu mundësuan bisedime për delegacionin që ai kryesoi, me kompani private në Moskë që eksportojnë gaz të lëngshëm natyror.

Nuk pati menjëherë komente nga Moska për marrëveshje të mundshme energjie me Pakistanin.

Pakistanin ka hasur në vështirësi për sigurimin e furnizimit me gaz të lëngshëm natyror, ndërkohë që rezervat e tij natyrore janë zvogëluar me deri 10% në vit. Rezervat gjithashtu të paqëndrueshme në monedha të huaja e kanë kufizuar mundësinë e vendit për të blerë burime energjie nga jashtë.

Ndërkohë, zoti Malik tha se vendi fqinj, Irani, ka vendosur të dhurojë rreth 1 milion kilogramë gaz të lëngshëm karburanti, në formën e një “ndihme humanitare” për Pakistanin gjatë dimrit. “Do të mbërrijë në vend gjatë 10 ditëve të ardhshme”, tha ai./VOA

Ngarkesa e parë me grurë nga Ukraina, në kuadrin e vetë iniciativës së saj për të furnizuar vendet në nevojë, mbërriti në Djibouti të hënën, për t’u dërguar në vendin fqinj Etiopi, ndërsa rajoni është përfshirë nga thatësira më e rëndë prej dekadash.

Ambasada e Ukrainës në Etiopi konfirmoi se ngarkesa prej 25,000 tonësh në kuadrin e iniciativës “Grurë nga Ukraina” është veçmas përpjekjeve të Programit Botëror të Ushqimit të OKB-së, që ka financuar dërgesat humanitare të grurit nga Ukraina.

Një anije e dytë me 30,000 tonë grurë do të niset për në Etiopi javën e ardhshme, ndërsa një anije e tretë është duke u ngarkuar me 25,000 tonë grurë për në Somali, thuhet në një deklaratë të ambasadës.

Presidenti i Ukrainës Volodymyr Zelenskyy njoftoi muajin e kaluar nismën që synon të ndihmojë “vendet më të goditura nga kriza ushqimore”. Ukraina ka thënë se planifikon të dërgojë më shumë se 60 anije në Etiopi, Sudan, Sudanin e Jugut, Somali, Kongo, Kenia, Jemen dhe vende të tjera.

Miliona njerëz në Etiopi, Somali dhe Kenia po vuajnë nga uria gjatë një thatësire pas një periudhe të gjatë pa reshje, ndërsa konfliktet në Etiopi dhe Somali e kanë përkeqësuar krizën.

Etiopia ende nuk ka komentuar mbi dërgesën e re të grurit nga Ukraina. Por Kryeministri Abiy Ahmed kritikoi në gusht njoftimet për një përpjekje të OKB-së për të transportuar drithë nga Ukraina në Etiopi, si një përpjekje për të krijuar “imazhin se jemi të uritur”./VOA

Dronët ukrainas goditën dy baza ajrore thellë në brendësi të territorit rus, njoftoi Kremlini të hënën, pak përpara se forcat ruse të fillonin një sulm masiv me raketa drejt Ukrainës, të cilat goditën shtëpi dhe ndërtesa, dhe vranë civilë.

Shtëpia e Bardhë dënoi sulmet e fundit ruse kundër Ukrainës, duke thënë se ato janë një kujtesë e brutalitetit të Presidentit rus Vladimir Putin.

Sekretari amerikan i Mbrojtjes Lloyd Austin dhe homologu i tij ukrainas, Oleksii Reznikov, dënuan sulmet brutale ajrore të Rusisë ndaj infrastrukturës civile të Ukrainës. Sekretari Austin shprehu gjithashtu “angazhimin e palëkundur të Shteteve të Bashkuara për të mbështetur aftësinë e Ukrainës për të kundërshtuar luftën e agresionit të Rusisë”, thuhet në një deklaratë të Pentagonit.

Sekretari Austin ritheksoi mbrojtjen ajrore si një përparësi kryesore për përpjekjet e ndihmës së sigurisë nga Shtetet e Bashkuara, siç tregohet nga angazhimet për t’i ofruar Ukrainës municione shtesë për sistemet e avancuara të raketave tokë-ajër NASAMS, si dhe kapacitetet për të luftuar sistemet ajrore pa pilot.

Sulmi i paprecedentë në Rusi rrezikon të arrijë një përshkallëzim të madh të luftës nëntë-mujore, pasi goditi një aerodrom ku mbahen avionë bombardues që kanë kapacitetin për të mbartur armë bërthamore. Presidenti Vladimir Putin ka kërcënuar se do të përdorë të gjitha mjetet në dispozicion për të mbrojtur territorin rus, një deklaratë që është interpretuar se përfshin edhe armët bërthamore.

Rusia ka bërë bombardime pothuajse të përjavshme ndaj Ukrainës në formë hakmarrjeje për një tjetër sulm të guximshëm – shpërthimin e 8 tetorit të një kamioni tek një urë jetike që lidh kontinentin me Gadishullin e Krimesë.

Të hënën, Presidenti Putin u përpoq të tregonte se vendi i tij mund ta rimarrë veten nga imazhi i dëmtuar nga një sulm i tillë, duke i dhënë vetë një makine nëpër urën e riparuar pjesërisht. Presidenti Putin e inauguroi personalisht urën 19 kilometra të gjatë në vitin 2018, në kuadrin e përpjekjeve të kushtueshme për të konsoliduar pretendimin territorial mbi Krimenë, të cilën Rusia e aneksoi ilegalisht në vitin 2014.

Gjatë sulmit të së hënës, raketat ruse ndërprenë shërbimet bazë në disa rajone të Ukrainës, si pjesë e strategjisë së Moskës për të shkaktuar më shumë vështirësi me afrimin e dimrit. Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskyy tha se katër persona u vranë gjatë sulmeve të së hënës.

Forcat ajrore të Ukrainës thanë se rrëzuan më shumë se 60 nga 70 raketat dhe Presidenti Zelenskyy u shfaq sërish sfidues, duke lavdëruar punëtorët që u përpoqën menjëherë të rikthenin energjinë.

“Çdo raketë ruse e rrëzuar është provë konkrete se terrori mund të mposhtet”, tha Presidenti Zelenskyy në fjalimin e tij të mbrëmjes.

Ukraina tha se të dhënat paraprake treguan se Rusia lëshoi 38 raketa me vetëdrejtim nga mjetet detare në Detin Kaspik dhe nga rajoni jugor Rostov. Përveç kësaj, 22 raketa Kalibr u nisën nga flota ruse e Detit të Zi dhe gjithashtu u përfshinë edhe avionë bombardues me rreze të gjatë, avionë luftarakë dhe raketa të drejtuara nga larg, tha ai.

Kompania e energjisë elektrike Ukrenergo tha se ishin goditur objektet e saj, duke shkaktuar disa ndërprerje energjie, megjithëse kryeministri tha më vonë se objektet e energjisë ishin dëmtuar në vetëm tre zona, pra nuk ishin aq të përhapura sa në sulmet e mëparshme.

Në kryeqytetin Kiev, njerëz të shumtë mbushën me shpejtësi stacionin qendror të metrosë Zoloti Vorota pas paralajmërimeve për sulm ajror. Nuk kishte shenja të menjëhershme se qyteti ose rajoni përreth gjithashtu ishin goditur.

Mediat ukrainase raportuan shpërthime në jug të Kievit, në Cherkasy, Krivyi Rih dhe Odesa. Zyrtarët thanë se uji, energjia elektrike dhe ngrohja qendrore u ndërprenë në shumë pjesë të Odesa-s.

“Armiku po sulmon sërish territorin e Ukrainës me raketa!”, shkruajti në Telegram, Kyrylo Tymoshenko, nëndrejtor i zyrës së presidentit ukrainas.

Në Moldavinë fqinje, Ministria e Brendshme tha në faqen e saj në Facebook se oficerët e patrullës kufitare kishin gjetur një raketë në një fermë pranë qytetit verior Briceni, pranë kufirit me Ukrainën. Një ekip i specializuar për çmontimin e bombave shkoi në vendngjarje, por nuk u bë e qartë se kur ra raketa ose kush e gjuajti atë.

Duke dhënë më shumë detaje për sulmet ndaj bazave ajrore, Ministria ruse e Mbrojtjes tha se kishte rrëzuar dy dronë ukrainas. Ajo tha se tre ushtarakë rusë u vranë dhe katër të tjerë u plagosën dhe se dy avionë u dëmtuan lehtë.

Sulmet në bazën Engels në rajonin Saratov në lumin Vollga dhe në bazën Dyagilevo në rajonin Ryazan në Rusinë perëndimore ishin pjesë e përpjekjeve të Ukrainës për të kufizuar forcën e bombarduesve me rreze të gjatë veprimi të Rusisë, tha ministria.

Baza Engels, e gjendur mbi 600 kilometra në lindje të kufirit me Ukrainën, strehon bombarduesit strategjikë Tu-95 dhe Tu-160 me aftësi bërthamore që kanë qenë të përfshirë në nisjen e sulmeve ndaj Ukrainës. Baza ajrore Dyagilevo, e cila strehon avionë cisternë që përdoren për të furnizuar me karburant avionët e tjerë në fluturim, është rreth 500 kilometra në verilindje të kufirit me Ukrainën.

Sulmet treguan dobësinë e disa prej pikave më strategjike ushtarake të Rusisë, duke ngritur pikëpyetje në lidhje me efektshmërinë e mbrojtjes së tyre ajrore, nëse dronët mundën të afroheshin kaq shumë.

Ministria nuk tha se nga e kishin origjinën dronët, por blogerët ushtarakë rusë thanë se ato ka të ngjarë të ishin nisur nga ushtarë në pararojë të Ukrainës.

Agjencitë ruse të lajmeve kishin raportuar më herët shpërthime në të dy vendet, duke dhënë detaje paksa të ndryshme nga Ministria e Mbrojtjes për viktimat.

Forcat e armatosura të Ukrainës publikuan një foto ku thanë se tregohet gjak në borë nën një automjet ushtarak në një nga bazat ajrore. Autenticiteti i fotos nuk mund të verifikohej.

Këshilltari i Presidentit Zelenskyy, Mykhailo Podolyak, përmendi sulmin me dron ndaj bazës Engels, por nuk mori përgjegjësinë.

“Nëse diçka lëshohet në hapësirën ajrore të vendeve të tjera, herët a vonë objekte fluturuese të panjohura do të kthehen tek pika e nisjes”, shkruajti zoti Podolyak në Twitter./VOA

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles