3 C
Struga
Tuesday, March 5, 2024
spot_img

Shpërblime për mjekët e Maqedonisë që nxisin vaksinimin e pacientëve

Atanas Llapovski, 40-vjeçar, më 2 dhjetor, solli të ëmën mbi 70 vjeçe në punktin e vaksinimit në Çair të Shkupit për të marrë dozën e tretë të vaksinës. Ai thotë se vendimin e ka marrë pas konsultimit me mjekun amë. Atanasi tregon se i ka marrë të dyja dozat e vaksinës kundër koronavirusit, në gusht të këtij viti. Ai thotë nuk ka asnjë dilemë rreth efekteve të mundshme negative, pas konsultimeve që ka pasur me mjekun amë i cili, siç thotë, e ka të njohur pasqyrën e tij shëndetësore duke qenë se është me vite pacient i tij.

“Doja të vaksinohesha dhe për këtë arsye caktova dhe termin përmes mjekut amë. U vaksinova sepse kam besim të plotë në vaksinat. Besoj se nëse infektohem tani më lehtë do të arrij të shërohem”, thotë Llapovski.

Besarti, 20-vjeçar të enjten e ka marrë dozën e parë të vaksinës kundër COVID-19. Ai thotë për Radion Evropa e Lirë se për më shumë se 6 muaj ka pasur shumë dilema rreh sigurisë së vaksinave, pasi, siç thotë, sapo hap rrjetet sociale gjithandej bombardohet me informacione që e kanë dekurajuar për t’u vaksinuar.

Megjithatë, ai thotë se ka vendosur të vaksinohet për t’iu shmangur problemeve në kufi gjatë udhëtimeve jashtë Maqedonisë së Veriut që ia imponon natyra e punës që bën.

“Kufijtë janë mbyllur dhe s’kam llogari që çdo javë të bëj testin që dëshmon se s’jam i infektuar. Punoj si automekanik në një punëtori dhe shpesh duhet të dal jashtë kufirit për t’u furnizuar me pjesë”, tregon Besarti.

Në bazë të të dhënave të Ministrisë së Shëndetësisë në Maqedoninë e Veriut, më pak se 40 për qind e qytetarëve të vendit janë vaksinuar me dy doza kundër COVID-19, gjegjësisht deri më 2 dhjetor të këtij viti, 828 mijë e 770 qytetarë janë imunizuar me të dyja dozat e vaksinës kundër COVID-19.

Ministri maqedonas i Shëndetësisë, Venko Filipçe, ka bërë të ditur se mjekët amë do të shpërblehen me nga 30 denarë (50 centë) për pacient nëse arrijnë t’i vaksinojnë mbi 70 për qind të pacientëve të tyre.

Ky vendim u mor pas rënies së interesimit për vaksinim që vlerësohet si vendimtar për të parandaluar përhapjen e koronavirusit.

“Kompensimi financiar do t’iu jepet në fillim të verës, apo në fund të pranverës në bazë të rezultateve të arritura. Numri më i madh i pacientëve që i ka një mjek amë është rreth 2,500 e mesatarja është dikur rreth 1,000. Kështu që nuk është ajo shumë, e cila duhet të neglizhohet”, ka sqaruar për mediat (të mërkurën 1 dhjetor) ministri Venko Filipçe.

Por, Shoqata e Mjekëve në Maqedoninë e Veriut, e cilëson si jodinjitoz propozimin e ministrit të Shëndetësisë, Venko Filipçe.

Kryetarja e Shoqatës së Mjekëve, Lilija Çollakova, thotë për Radion Evropa e Lirë se përmes kësaj mase bëhet presion ndaj mjekëve amë që të rrisin numrin e të vaksinuarve, ndërsa, sipas saj, jo të gjithë pacientët mund të vaksinohen për shkak se kanë diagnoza apo sëmundje të ndryshme, të cilat shkaktojnë reagime të ndryshme.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles