26 C
Struga
Wednesday, June 19, 2024
spot_img

Shkencëtarët paralajmërojnë: Omicron nuk është varianti i fundit Covid, prisni të tjerë

Ndërsa bota tashmë po lufton me variantin Omicron, shkencëtarët kanë paralajmëruar se ky nuk do të jetë varianti i fundit i koronavirusit vdekjeprurës që shqetëson botën. Sipas shkencëtarëve, çdo variant i jep virusit një shans për mutacion, dhe Omicron ka një avantazh mbi të gjitha variantet e mëparshme sepse përhapet shumë më shpejt. Leonardo Martinez, një epidemiolog i sëmundjeve infektive në Universitetin e Bostonit, duke folur për Associated Press tha: 

Sa më shpejt të përhapet Omicroni, aq më shumë mundësi ka për mutacion, duke çuar potencialisht në më shumë variante.

Omicron ka më shumë gjasa se Delta të riinfektojë individët që tashmë janë infektuar me Covid. Gjithashtu, ka më shumë gjasa të shkaktojë “infeksione të përparuara” tek njerëzit e vaksinuar duke sulmuar edhe të pavaksinuarit Dr Stuart Campbell Ray, një ekspert i sëmundjeve infektive në Universitetin Johns Hopkins tha: 

Janë infeksionet më të gjata dhe të vazhdueshme që duken të jenë bazat më të mundshme të rritjes për variante të reja. 

Sipas zyrtarëve federalë të shëndetësisë në SHBA, varianti Omicron është aq ngjitës sa shumica e njerëzve në vend do të infektohen dhe pandemia është krahasuar me një “katastrofë natyrore”. Autoritetet thanë se shpresojnë që rritja do të ulet me shpejtësi, edhe pse Omicron vendos rekorde të reja për rastet e reja. Varianti Omicron, i cili ka mutacione të shumta kyçe, është përhapur me shpejtësi në mbarë botën dhe ka thyer rekorde për raste të reja ditore në SHBA. Sipas CDC, varianti aktualisht është përgjegjës për më shumë se 98 për qind të rasteve me Covid në SHBA.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles