4.8 C
Struga
Saturday, April 20, 2024
spot_img

Shkencëtarët britanikë: Dy doza vaksine nuk mjaftojnë për ta luftuar Omicronin

Shkencëtarët nga Britania e Madhe paralajmërojnë se dy doza të vaksinës kundër coronavirusit nuk mjaftojnë për të parandaluar infeksionin me variantin Omicron.

Një analizë e hershme e rasteve të infeksionit me variantet Omicron dhe Delta në Britani tregoi se vaksinat ishin më pak efektive në ndalimin e variantit të ri. Megjithatë, doza e tretë rriti ndjeshëm mbrojtjen në rreth 75 për qind.

Agjencia Britanike e Sigurisë Shëndetësore ka njoftuar se vaksinat kanë ende gjasa të ofrojnë mbrojtje të mirë kundër një forme të rëndë infeksioni që përndryshe do të kërkonte trajtim spitalor.

Shqetësimet për efektivitetin më të dobët të vaksinës u shfaqën pas zbulimit të Omicron, një variant i ri i virusit, raporton bbc.

Studiuesit analizuan të dhënat e 581 rasteve të infeksionit Omicron dhe mijëra raste të infeksionit Delta për të llogaritur se sa efektive ishin vaksinat kundër variantit të ri. Studimi tregoi një rënie të madhe të efektivitetit të AstraZeneca dhe një rënie të konsiderueshme në dy doza të Pfizer. Megjithatë, doza e tretë rriti mbrojtjen kundër simptomave të coronavirusit në mes 70 dhe 75 për qind.

Vlerësohet se më shumë se gjysma e të gjitha infeksioneve të reja në Mbretërinë e Bashkuar do të infektohen me Omicron nga mesi i dhjetorit dhe se, nëse kjo rritje vazhdon e pandërprerë, do të ketë më shumë se një milion të infektuar deri në fund të këtij viti.

Këto vlerësime të hershme duhet të merren me kujdes, por ato tregojnë se disa muaj pas dozës së dytë të vaksinës ekziston një rrezik më i lartë i infeksionit me Omicron në krahasim me Delta. Shkencëtarët presin që vaksinat do të tregojnë akoma më shumë mbrojtje kundër komplikimeve serioze dhe i nxisin njerëzit që të vaksinohen.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles