18.9 C
Struga
Monday, June 24, 2024
spot_img

SHBA goditet nga stuhi të forta bore, temperatura deri në -48 gradë Celsius

Stuhi të forta bore kanë goditur rajonet perëndimore të Shteteve të Bashkuara, duke lënë mijëra qytetarë pa energji elektrike. Pothuajse 76 cm borë ra në pjesë të Kalifornisë veriore në 24 orët e fundit, duke shkaktuar ndërprerje dhe mbyllje të rrugëve, duke përfshirë një shtrirje 70 milje (112 km) të Interstate 80 në Nevada.

Paralajmërimet për ortekët janë bërë në gjashtë shtete. Gjatë fundjavës, Kalifornia jugore u godit nga stuhi shiu, të cilat ndërprenë linjat e energjisë elektrike të çastit dhe rrugët u përmbytën.

Shërbimi Kombëtar i Motit (NWS) në Reno, Nevada, tha se stuhitë e borës do të mbeten të forta gjatë natës së së dielës dhe deri të hënën, dhe sinoptikanët kanë paralajmëruar se udhëtimi mund të jetë i vështirë në rajon për disa ditë.

Paralajmërimet për ortekët u vunë në fuqi të dielën për pjesë të Nevadas, Utaha, Idaho, Montana, Kolorado dhe Kaliforni, pasi stuhitë krijuan zona të përhapura me borë të paqëndrueshme.
Autoritetet pranë Reno thanë se tre persona u lënduan në një grumbullim me 20 makina në fundjavë.

Ndërprerjet e energjisë prekën banorët në Washington, Oregon dhe zona të tjera, megjithëse Kalifornia veriore ishte goditja më e rëndë. Ndërprerja e energjisë në SHBA raportoi 28,000 ndërprerje të energjisë atje në orët e para të së hënës me orën lokale, kryesisht në qarqet bregdetare veriore dhe ato në kufirin e Nevadës.

Ndërkohë, në Montana, NWS paralajmëroi se “të dridhurat e rrezikshme të erës së ftohtë mund të shkaktojnë ngrirje në lëkurën e ekspozuar në vetëm pesë minuta”. Era e ftohtë mund të bëjë që temperaturat të ndjehen deri në -48C.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles