6.5 C
Struga
Wednesday, March 22, 2023
spot_img

SHBA do të dërgojë armatim në vlerë prej 725 milionë eurove në Ukrainë

Shtetet e Bashkuara do të dërgojnë më shumë municione dhe automjete ushtarake në Ukrainë si pjesë e një pakete të re prej 725 milionë dollarësh.

Kjo do të sjellë totalin e ndihmës së sigurisë së SHBA-së që kur Rusia pushtoi Ukrainën në shkurt në më shumë se 17.5 miliardë dollarë, raporton skynews.

Paketa e fundit përfshin raketa me shpejtësi të lartë kundër rrezatimit (HARM) dhe artileri të drejtuar me saktësi, si dhe furnizime mjekësore, tha në një deklaratë Departamenti i Mbrojtjes i SHBA.

Shpresohet se mbështetja do të forcojë aftësinë e Ukrainës për të mposhtur Rusinë në kundërofensivë që ka sjellë përfitime të mëdha territoriale javët e fundit.

Më vete, Ukraina pret që SHBA dhe Gjermania të dorëzojnë sisteme të sofistikuara kundërajrore këtë muaj për ta ndihmuar atë të kundërshtojë sulmet nga raketat ruse dhe dronët kamikaze, tha të premten Ministri i Mbrojtjes, Oleksiy Reznikov.

Autoriteti i tërheqjes presidenciale (PDA) dha leje që ato të dërgohen në ditët në vijim në Ukrainë.

Ai i lejon Shtetet e Bashkuara të transferojnë artikujt dhe shërbimet e mbrojtjes nga stoqet shpejt pa miratimin e Kongresit në përgjigje të një emergjence.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles