32 C
Struga
Monday, July 15, 2024
spot_img

Shaqiri: Abetarja e unifikuar do të përdoret edhe në Maqedoni

Ministri i Arsimit dhe Shkencës, Jeton Shaqiri ka folur edhe për abetaren e unifikuar e cila do të përdoret në Shqipëri, Maqedoni po edhe në Kosovë. Shaqiri ka thënë se këtë lloj teksti do ta kemi edhe ne dhe se ky është një sukses i përgjithshëm.

Ai siguroi që këtë libër do ta përdorin edhe filloristët e RMV-së.

“Përshëndes iniciativën, kemi për herë të parë një unifikim të mendimeve mes dy qeverive dhe aktivitet të suksesshëm të përbashkët. Prita shumë pozitivisht lajmin për abetaren e unifikuar. Jemi angazhuar që edhe ne ta kemi këtë lloj teksti. Për mua është i rëndësishëm fakti se kemi një të tillë. Abetarja është libri i parë në të cilën mësohet shkronjat të cilat i kemi në tre shtetet. Abetarja është e lejuar edhe për filloristët e RMV-së”, tha Shaqiri

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles