28 C
Struga
Friday, June 21, 2024
spot_img

Shanghai shtrëngon masat antiCOVID, Pekini vazhdon testimin

Autoritetet e Shangait po shtrëngon masat antiCOVID që u vendosën një muaj më parë.

Njerëzit thanë se kufizimet e lëvizjes në përgjithësi do të mbeten gjatë gjithë muajit për shkak të frikës së një rikthimi, edhe pse numrat e rasteve kanë rënë.

Autoritetet në disa rrethe lëshuan njoftime duke urdhëruar njerëzit të kthehen në komplekset e tyre të banimit pasi i kishin lënë jashtë për shëtitje të shkurtra ose pazar të shpejtë.

Kufizimet e rrepta të COVID-19 në Pekin, Shangai dhe dhjetëra qytete të tjera të mëdha anembanë Kinës po dëmtojnë njerëzit e saj, duke rënduar ekonominë e dytë më të madhe në botë dhe duke ndërprerë zinxhirët e furnizimit global dhe tregtinë ndërkombëtare.

Masat shënojnë një kontrast të madh me pjesën më të madhe të botës, e cila po lehtëson ose heq kufizimet e COVID-it për të jetuar me virusin edhe kur infeksionet përhapen, shkruan Reuters.

Pekini ka mbyllur palestrat dhe ambientet argëtuese, ka ndaluar shërbimet e ngrënies në restorante dhe ka mbyllur shumë linja autobusësh dhe pothuajse 15 përqind të sistemit të tij të gjerë të metrosë, sëeisa shumë banorë vullnetarisht shmangin daljen.

Bizneset që mbetën të hapura nuk po kanë shumë klientë pasi njerëzit po refuzojnë të kenë kontakt me të tjerët.

Bllokimi i plotë i Shangait i prillit dhe kufizimet më të rrepta kanë goditur më tej tregun e punës.

Pavarësisht kostove, autoritetet kineze janë të palëkundura në angazhimin e tyre për të zhdukur koronavirusin.

Testimi i rregullt është vendosur të bëhet një tipar i jetës së përditshme në shumë qytete, pasi zyrtarët shpresojnë që mund të ndihmojnë në zbulimin dhe izolimin e infeksioneve mjaft herët për të shmangur mbylljet masive dhe kufizimet e lëvizjes.

Shanghai, i cili ka kryer 63 milionë teste PCR dhe 126 milionë teste të shpejta të antigjenit javën e kaluar, do të vazhdojë gjithashtu të kryejë ekzaminimin ditor, madje Shanghai dhe qytete të tjera po ndërtojnë mijëra stacione të përhershme testimi PCR.

Rastet ditore me COVID në Pekin janë me dhjetëra, shumë më të ulëta se ato të Shangait në këtë pikë të shpërthimit të tij, kur infeksionet ishin në shifra treshifrore dhe në rritje edhe pse ato kanë rënë për nëntë ditë.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles