28 C
Struga
Tuesday, June 11, 2024
spot_img

Serbia do të heqë ndalimin e eksportit të vajit të gatimit javën e ardhshme

Serbia pritet të heqë ndalimin e eksportit të vajit ushqimor bruto për kompanitë maqedonase javën e ardhshme. Tone qetësuese vijnë pas bisedës mes ministrit maqedonas të bujqësisë dhe zëvendëskryeministrit të Serbisë. Dje është ngritur rampa vetëm për grurë dhe misër, ndaj kompanitë maqedonase që prodhojnë naftë është dashur të kërkojnë tregje alternative për furnizim me lëndë të parë.

“Ministri i Bujqësisë, Ljupço Nikollovski, ka biseduar me nënkryetarin e Qeverisë së Republikës së Serbisë, Branislav Nedimovic, nga i cili është njoftuar se është vendosur edhe heqja e ndalimit të eksportit të ushqimeve të parafinuara dhe të rafinuara“.

Sipas prodhuesit më të madh maqedonas të vajit ushqimor, Brilliant nga Shtipi, ky është një lajm i mirë, po ashtu kanë filluar negociatat me Bullgarinë dhe Ukrainën. Ata blenë 600 tonë nga Bullgaria dhe morën një cisternë nga Ukraina për të testuar prodhimin. Ata e konsiderojnë atë të një cilësie të lartë. Sipas tyre, nëse dërgesa e sasive të dakorduara fillon nga Serbia, në atë rast do të ketë mjaftueshëm naftë në muajt e ardhshëm. Ata prodhojnë të njëjtat sasi si para krizës.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles