30 C
Struga
Monday, July 22, 2024
spot_img

Samiti i G20 në Indi, Putin anulon pjesëmarrjen

Presidenti rus Vladimir Putin njoftoi kryeministrin e Indisë, Narendra Modi se nuk do të marrë pjesë në samitin e G20. India organizon samitin e këtij viti, që do të mbahet në Delhi me 9 dhe 10 shtator. Putin i tha kryeministrit indian se në vend të tij, në Delhi do të udhëtojë ministri i jashtëm rus, Sergei Lavrov.

Gjatë telefonatës, dy liderët diskutuan për disa shqetësime rajonale e globale, që do të diskutohen po ashtu në samitin e G20. Sipas konfirmimit të Kremlinit, edhe pse më herët pritej që Putin të udhëtonte drejt Indisë, vizita atje është e pamundur për shkak të agjendës së ngjeshur të presidentit rus.

G20 përfshin 19 shtetet më të pasura të botës, plus Bashkimin Europian. Këtë vit, presidencës e G20 e mban India, kryesim i cili vit pas viti i shkon një vendi anëtar të saj. Çështje kryesore e diskutimit këtë vit pritet të jetë pushtimi rus I Ukrainës, me presidentin amerikan Joe Biden apo kryeministrin britanik Rishi Sunak, që do të jenë prezentë në Delhi.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles