3 C
Struga
Tuesday, March 5, 2024
spot_img

Rusia planifikon paradën e ‘Ditës së Fitores’ në Mariupol më 9 maj

Rusia mund të jetë duke planifikuar një “paradë të Ditës së Fitores” në qytetin port të shkatërruar ukrainas të Mariupolit, ka thënë Petro Andryushchenko, një ndihmës i kryebashkiakut të qytetit.

Sipas BBC, ai tha se Kostyantyn Ivashchenko, të cilin trupat ruse e vunë në krye të pjesëve të Mariupolit nën kontrollin e tyre, u urdhërua “të pastrojë një pjesë të rrethit qendror të qytetit nga rrënojat dhe trupat e vdekur për të siguruar që një paradë të mund të mbahet më 9 maj”.

“Duke gjykuar nga e gjithë grupi i të dhënave, pushtuesit po planifikojnë të mbajnë një “karnaval fitoreje” në Mariupol në rast se “operacioni i tyre special” është i suksesshëm”, tha Andryushchenko.

Ai shtoi: “Lajmi i mirë është se nuk ka automjete apo njerëz në qytet për të kryer ngjarje të tilla”.

Parada do të përkojë me festën më të madhe publike të Rusisë, “Ditën e Fitores”, e cila mbahet çdo vit më 9 maj për të festuar triumfin mbi Gjermaninë naziste në Luftën e Dytë Botërore.

Por pse është kaq i rëndësishëm ky qytet?

E thënë thjesht, fati i tij ka të ngjarë të jetë kritik për fazën tjetër të luftës.

Në duart ruse, ai do të siguronte kontrollin e një zone të qartë të territorit që lidh dy frontet e Moskës në jug dhe në lindje.

Ai gjithashtu do të lironte një numër të madh të forcave ruse që mund të ridislokoheshin dhe do t’i siguronte presidentit Vladimir Putin një moment “fitoreje” strategjike pas një faze të parë “dështuese” të pushtimit të tij.

Por për Ukrainën, kjo do të shënonte një humbje të madhe për udhëheqjen e vendit, e cila e ka përshkruar Mariupolin si “zemrën e kësaj lufte sot”.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles