30 C
Struga
Wednesday, June 19, 2024
spot_img

Rusia paralajmëron vendet që dërgojnë armë në Ukrainë: Do ishte kolaps global

Rusia ka paralajmëruar se dërgimi i armëve në Ukrainë në mbrojtje të Ukrainës do të ishte një “kolaps global”.

Paralajmërimi erdhi sot, të hënën, nga Ministria e Punëve të Jashtme të Ukrainës, siç transmeton Reuters nga agjencia Interfax.

TASS citoi gjithashtu zëdhënësen e Ministrisë së Jashtme ruse Maria Zakharova të thoshte se Perëndimi do të dërgonte mercenarë dhe pajisje ushtarake në Ukrainë, gjë që do të ishte një fatkeqësi.

Moska kishte paralajmëruar tashmë të dielën se vendet që do të lejonin ushtrinë ukrainase të përdorte aeroportet e tyre do të konsideroheshin të përfshira në luftë.

“Përdorimi i rrjeteve ajrore të këtyre vendeve si bazë për avionët ushtarakë ukrainas dhe përdorimi i tyre i mëvonshëm kundër Forcave të Armatosura Ruse mund të shihet si përfshirje e këtyre shteteve në një konflikt të armatosur”, tha zëdhënësi i Ministrisë së Mbrojtjes ruse Igor Igor.

Kërcënimet ruse vijnë pasi presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky këmbëngul që t’i kërkojë Perëndimit të vendosë një zonë të ndaluar fluturimi mbi hapësirën ajrore të Ukrainës ose edhe avionë luftarakë për të mbrojtur vendin nga sulmi rus.

Kërkesa e Zelenskit u përsërit dje, të dielën, pasi aeroporti rajonal Vinnytsia, rreth 200 kilometra në jugperëndim të Kievit, u shkatërrua plotësisht nga bombardimet.

“Ne e përsërisim çdo ditë: Mbyllni qiellin mbi Ukrainë. Mbyllni atë për të gjitha raketat ruse, avionët luftarakë rusë, për të gjithë terroristët. “Nëse nuk e bëni këtë, nëse nuk na jepni as avionë për t’u mbrojtur, atëherë ju doni që të vdesim”, tha presidenti ukrainas.

Përgjigja e SHBA-së dhe NATO-s ndaj vendosjes së zonës së ndalim-fluturimit ishte dhe mbetet negative pasi do të çonte në një konfrontim të drejtpërdrejtë ushtarak me Rusinë.

Megjithatë, Shtetet e Bashkuara po “punojnë në mënyrë aktive” për një marrëveshje me Poloninë për vendosjen e avionëve luftarakë në Ukrainë, sipas Sekretarit të Shtetit të SHBA Anthony Blinken. Furnizimi nga Varshava në Ukrainë me avionë luftarakë të prodhimit sovjetik në këmbim të avionëve luftarakë amerikanë F-16 është duke u konsideruar në mënyrë specifike.

“Lista e zezë” e vendeve nga Rusia

Qeveria ruse miratoi të hënën gjithashtu një listë të vendeve “armiqësore ndaj Rusisë, kompanive dhe qytetarëve të saj” pas pushtimit të Ukrainës, njoftoi agjencia ruse e lajmeve TASS.

Lista përfshin të gjitha Shtetet Anëtare të BE-së, duke përfshirë Greqinë, Shtetet e Bashkuara dhe Kanadanë, Mbretërinë e Bashkuar (përfshirë Jersey, Anguilla, Ishujt e Virgjër Britanikë, Gjibraltarin), Ukrainën, Malin e Zi, Zvicrën, Shqipërinë, Andorrën, Islandën, Lihtenshtajnin, Monakon, Norvegjia, San Marino, Maqedonia e Veriut, si dhe Japonia, Koreja e Jugut, Australia, Mikronezia, Zelanda e Re, Singapori dhe Tajvani.

Është mbresëlënës fakti se ndërkohë që lista përfshin të gjitha vendet e NATO-s dhe përmendet ose si nëngrup i anëtarëve të BE-së, ose me emër (SHBA, Kanada, Britani, Maqedonia e Veriut, Shqipëria, Norvegjia, Islanda, Mali i Zi), Turqia është e përjashtuar prej saj.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles