12.5 C
Struga
Friday, May 17, 2024
spot_img

Rusia në prag lufte me Ukrainën/ NATO dërgon trupa në Bullgari dhe Rumani

Gazeta gjermane “Spiegel” shkruan se amerikanët kanë propozuar që NATO të dërgojë 1500 ushtarë në dy vende të Ballkanit si kundërpërgjigje ndaj akumulimit të trupave ruse në kufirin ukrainas, duke deklaruar se sipërmarrja mbart rreziqe të mëdha politike.

Gjenerali amerikan Todd D. Wolters, i ngarkuar me forcat aleate në Evropë, kohët e fundit u sugjeroi kolegëve të tij të NATO-s të rrisin praninë e trupave në Bullgari dhe Rumani, shkruan e përjavshmja gjermane, duke cituar burime nga një takim.

Sipas pretendimeve, Wolters dëshiron që dy vendet e Ballkanit të kishin forca të quajtura Prezenca e Përparuar e Përmirësuar (EFP), e formuar pesë vjet më parë.

Kontingjente të tilla të NATO-s ndodhen në Poloni dhe në vendet baltike, ku kryejnë manovra me ushtritë lokale. Në rast konflikti, ideja është që ato trupa të jenë në front derisa të mbërrijnë përforcimet.

NATO e justifikoi futjen e njësive EFP me aneksimin e Krimesë, kështu që edhe tani përkrahësit mendojnë se përforcimi do të ishte një përgjigje e përshtatshme ndaj manovrave ushtarake ruse pranë kufirit ukrainas.

Spiegel citon Wolters të ketë thënë se NATO do të vazhdojë t’i përmbahet një marrëveshjeje me Rusinë që ndalon vendosjen e përhershme të trupave të forta në krahun lindor të NATO-s. Për këtë arsye, nuk ka trupa të përhershme në vendet baltike, por ushtarët bëjnë rotacion.

Nga selia e NATO-s nuk kanë konfirmuar apo mohuar pretendimet e gazetës gjermane. Një zëdhënëse tha se aleanca mbetet “zgjuar” dhe do të ndërmarrë “të gjitha hapat e nevojshëm” për të mbrojtur anëtarët e NATO-s nga çdo kërcënim.

“Përmbajtja është e kuptueshme. Të gjitha vendet e NATO-s janë të vetëdijshëm për eksplozivitetin politik të këtij propozimi,” shkruan Spiegel.

Presidenti rus Vladimir Putin ka njofutar se negociatat me Shtetet e Bashkuara për zgjidhjen e konfliktit dhe kërkesa e Moskës është që NATO janë që të mos dërgohen trupa shtesë në Rusi.

Sipas të përjavshmes gjermane, gjenerali Wolters tha në takim se pas grumbullimit të pothuajse 100,000 ushtarëve në kufirin me Ukrainën, Rusia mund të marshojë drejt vendit fqinj dhe të qëndrojë atje.

Gazeta përfundon se propozimi amerikan mund të jetë problematik për qeverinë e re të koalicionit në Gjermani.

Të Gjelbrit që janë pjesë e qeverisë “tashmë kanë shpenzuar çuditërisht të hapur ndaj idesë së forcimit të trupave në krahun lindor”, shkruan Spiegel.

Megjithatë, socialdemokratët e kancelarit Olaf Scholz mund të jenë më të përmbajtur për këtë çështje, sepse shumë të huaj e shohin dërgimin e trupave në lindje si një provokim të panevojshëm të Rusisë, shkruan Spiegel.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles