16 C
Struga
Tuesday, May 14, 2024
spot_img

Rritet numri i të riinfektuarve me virus

Sipas të dhënave të Institutit të Shëndetit Publik, gjatë javës së kaluar janë raportuar gjithsej 43 riinfeksione, me një rritje prej 19.4% krahasuar me javën e kaluar.

“Deri më 26 dhjetor 2021 janë regjistruar gjithsej 1.059 riinfeksione (0.5%), nga të cilët dy janë riinfeksione të dyta. Nga riinfektimet, 10 kanë përfunduar me vdekje”, thonë nga ISHP.

Deri më tani në vend janë kryer gjithsej 1.581.175 testime të COVID-19 dhe numri total i të diagnostifikuarve me COVID-19 që nga fillimi i epidemisë është 223.739, 211.021 janë shëruar dhe 7.917 kanë vdekur.

Në vend numri i rasteve aktive është 4.801. Sipas qyteteve Shkupi ka numrin më të madh të rasteve aktive me 2.460, pason Prilepi me 349 dhe Manastiri me 348 raste aktive.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles