19.3 C
Struga
Thursday, June 13, 2024
spot_img

Rreth 100 viktima nga tornadot në SHBA

Tornadot që kanë goditur SHBA kanë shkaktuar deri tani 100 viktima, sidomos në Kentaki, ku mendohet edhe numri më i madh i tyre.

Konfirmimet zyrtare bëjnë fjalë edhe për pesë viktima të tjera, tre në Tenesi, një në Arkansas dhe një në Misuri.

Stuhia që goditi një pjesë të Shteteve të Bashkuara të Amerikës duke prodhuar deri në 19 tornado, ka përfshirë edhe një magazinë ”Amazon” në Ilinois, ku 100 punonjës janë bllokuar në objekt, sipas medias lokale.

Operacionet e shpëtimit zgjatën gjatë natës në një përpjekje për të çliruar sa më shumë njerëz të jetë e mundur nga rrënojat në të cilat është ulur të paktën një e treta e strukturës.

“Një tragjedi e paimagjinueshme”, deklaroi presidenti amerikan Joe Biden për shkatërrimin nga tornadot, që kanë shkaktuar dhjetëra viktima dhe dëme të pallogaritshme.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles