23 C
Struga
Tuesday, May 21, 2024
spot_img

Rindërtimi i Ukrainës, Zelensky fillon bisedimet me miliarderin amerikan

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, tha sot se ishte takuar me filantropin amerikan, Howard Buffett, në Kiev për të diskutuar për mënyrat që ndihmojnë në rindërtimin e vendit.

“Ne diskutuam ndihmën që do të ishte e vlefshme për shtetin tonë. Unë i ofrova atij mundësinë për t’u bashkuar me projektet, që rivendosin sistemet e ujitjes në rajonin e Odesës, duke mbështetur popullin tonë dhe pastrimin e minave”, ka thënë Zelensky.

Hoëard Buffett është drejtor i Berkshire Hathaëay Inc, gjithashtu themelues i Fondacionit Hoëard G. Buffett, i cili e përshkruan veten si një nga fondacionet më të mëdha private të bamirësisë në ShBA.

Fondacioni, i cili kishte asete prej 529 milionë dollarësh në fund të vitit 2020, thotë në faqen e tij të internetit se prioritetet e tij janë siguria globale e ushqimit, zbutja e konflikteve dhe siguria publike.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles