6.7 C
Struga
Thursday, April 18, 2024
spot_img

Rënie rekord e vlerës së Bitcoin! Vazhdojnë të bien edhe kriptovalutat tjera

Çmimet e kriptomonedhave vazhdojnë të bien, ndërsa ekonomitë e mëdha kërkojnë të frenojnë popullaritetin e tyre në rritje. Bitcoin ka humbur pothuajse gjysmën e vlerës së tij që nga niveli i lartë që arriti në nëntor.

Por nuk është vetëm Bitcoin, pasi kriptovalutat në përgjithësi kanë pasur një fillim të zymtë të këtij viti. Bitcoin ka rënë mbi 8% në 24 orët e fundit dhe po tregtohej me 35,479 dollar. Kriptomonedha më e vlefshme në botë ka rënë me mbi 20% që nga fillimi i vitit. Në nëntor ajo u tregtua me një rekord të lartë prej 68,990 dollarë.

Ethereum, kriptomonedha e dytë më e vlefshme në botë, ka rënë me më shumë se 12% në 24 orët e fundit dhe po tregtohej me rreth 2,400 dollarë. Kjo është një rënie gati 30% që nga fillimi i vitit të ri.

Investitorët po shqetësohen për monedhat digjitale dhe asetet e tjera më të rrezikshme që kur Rezerva Federale e SHBA sinjalizoi se mund të zbusë stimulin ekonomik në mënyrë më agresive sesa pritej.

Javën e kaluar banka qendrore e Rusisë propozoi një ndalim të përdorimit dhe minierave të kriptovalutave. Rusia është një nga vendet më të mëdha të kripto-minierave në botë, por banka e saj qendrore tha se monedhat digjitale mund të përbëjnë një kërcënim për stabilitetin financiar të vendit.

Propozimi rus vjen vetëm disa muaj, pasi Kina nisi një shtrëngim në shkallë të plotë mbi kriptomonedhën, duke ndaluar si tregtinë ashtu edhe prodhimin.

Edhe India deklaroi në nëntor se po përgatitej të prezantonte një projekt-ligj që do të rregullonte monedhat digjitale. Në fillim të kësaj jave, kryeministri i Indisë Narendra Modi tha se nevojitet bashkëpunim global për të trajtuar problemet e paraqitura nga kriptovalutat.

Megjithatë, jo të gjithë janë pesimistë. Goldman Sachs tha se çmimi i Bitcoin mund të arrijë më shumë se 100,000 dollarë brenda pesë viteve të ardhshme.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles