24 C
Struga
Thursday, July 18, 2024
spot_img

Referendumet e Rusisë: 98 për qind “duan” t’i bashkohen Kremlinit! Lufta hyn në një fazë të re rreziku

Gati 98% e votuesve i kanë thënë po bashkimit me Rusinë në katër zonat e pushtuara nga Moska të Ukrainës, raportuan mediat shtetërore ruse të martën, sipas rezultateve paraprake.

Referendumet, të cilat presidenti rus Vladimir Putin i njoftoi së bashku me mobilizimin e pjesshëm të mërkurën e kaluar, janë cilësuar nga Perëndimi si mashtrim, të manipuluara për të forcuar pretendimet e Moskës mbi rajonet jugore të Ukrainës, Kherson dhe Zaporizhzhia, dhe Donetsk dhe Luhansk në lindje. Shba dhe perëndimi e ka bërë të qartë se nuk do t’i njohë këto rezultate.

Votimet e organizuara me nxitim u zhvilluan gjatë pesë ditëve, duke përfshirë të martën. Katër rajonet e pushtuara, disa pjesërisht nën kontrollin rus, përbëjnë rreth 15% të territorit ukrainas.

Zyrtarët e sjellë nga Rusia çuan kutitë e votimit nga shtëpia në shtëpi në atë që Ukraina dhe Perëndimi thanë se ishte një veprim shtrëngues për të krijuar një pretekst ligjor për Rusinë për të aneksuar zonat.

Putini tashmë është gati të shpallë aneksimin e katër territoreve të premten, kur është planifikuar të flasë në parlamentin rus.

Më parë, Moska është zotuar t’u japë rajoneve të aneksuara të Ukrainës “mbrojtje të plotë”, e cila mund të përfshijë gjithashtu përdorimin e arsenalit të saj bërthamor, pasi preteksti ligjor do t’i lejonte Putinit dhe Kremlinit të portretizonin çdo përpjekje ukrainase për t’i rimarrë ato si një sulm ndaj vetë Rusisë.

Ukraina ka paralajmëruar vazhdimisht se aneksimi rus i territoreve shtesë do të shkatërronte çdo mundësi për bisedime paqeje shtatë muaj pasi Moska nisi pushtimin e saj në shkallë të plotë të vendit në fund të shkurtit.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles