18 C
Struga
Monday, July 15, 2024
spot_img

Qiradhënësit fals të apartamenteve në Kroaci janë nga Serbia!

Listat e zeza të qiradhënësve turistikë në zonën e Makarska Rivierës kanë përfshirë emra të rremë të “pronarëve” të apartamenteve që mashtrojnë mysafirët për të paguar një depozitë për një qëndrim që ose nuk ekziston ose ekziston, por pronari nuk ka të bëjë fare me rezervime të tilla.

Gjegjësisht, i ftuari gjen strehim për familjen e tij në internet dhe për shtatë deri në 10 ditë bën një paradhënie, ndërsa qiradhënësi fals i dërgon foto të banesës, e cila më vonë rezulton se nuk ekziston fare. Disa ambiente dhe hapësira akomoduese ekzistojnë, por mashtruesi vodhi fotot e banesave të të tjerëve, kështu që mysafiri që udhëton me orë të tëra nga jashtë për në Makarska e kupton përfundimisht se ishte mashtruar, sepse pronari i vërtetë nuk e kishte marrë fare rezervimin.

Lista e zezë e qiradhënësve në Facebook përshkruan modus operandi të qiramarrësve të rremë që janë kryesisht jashtë vendit dhe që u përgjigjen mesazheve nga të ftuarit e interesuar në kroatisht shumë keq, kështu që personi ndihet sikur po komunikon me një robot.

Prandaj, është e rëndësishme që të ftuarit të kenë parasysh se përpara se të paguajnë për qëndrimin e tyre, ata duhet së pari të kontaktojnë shoqatën lokale të turizmit për të verifikuar nëse pritësi i tyre ekziston në të vërtetë. Siç është thënë për “Dalmacinë e Lirë” nga administrata policore e Split-Dalmacisë, gjatë këtij viti në stacionin policor të Makarska janë regjistruar pesë krime të tilla – mashtrime ndaj shtetasve të huaj.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles