28 C
Struga
Friday, June 21, 2024
spot_img

Publikohet harta e re e koronavirusit – situata është kritike për kroatët

Qendra Evropiane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (ECDC) ka publikuar një hartë të re që tregon situatën epidemiologjike në vendet e BE-së.

Çdo të enjte, ECDC përditëson hartën më të rëndësishme për koronavirusin në Bashkimin Evropian, sipas së cilës vendet anëtare të BE-së miratojnë masa dhe përcaktojnë rregullat për hyrjen dhe daljen nga një vend pikërisht sipas ngjyrës që ka vendi në këtë hartë.

Ngjyrat për zona të veçanta përcaktohen nga një kombinim i rasteve të konfirmuara të infeksionit në 14 ditët e fundit për 100.000 banorë dhe përqindjes së popullsisë së testuar.

Sa i përket hartës së kësaj jave, vërehet se Sllovenia është ende në zonën e kuqe të errët.

Vendet baltike dhe Irlanda, Rumania dhe Bullgaria mbetën gjithashtu të kuqe të errët, Gjermania dhe Polonia ishin kryesisht në të kuqe me pjesë të kuqe të errët dhe situata epidemiologjike u përkeqësua në Austri, Republikën Çeke dhe Sllovaki.

Kroacia është në zonën e kuqe të errët. Situata në Itali është relativisht e njëjtë me javën e kaluar, por po vihen re edhe ndryshime. Disa pjesë që ishin jeshile tani janë të verdha, dhe disa janë portokalli.

Spanja dhe Franca janë kryesisht në zonën e verdhë.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles