13.5 C
Struga
Thursday, September 29, 2022
spot_img

Presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta, e dekoron kryetarin e Komunës së Strugës, Ramis Merko, me TITULLIN “KALORËS I URDHRIT TË SKËNDERBEUT”

Presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta, e dekoron kryetarin e Komunës së Strugës, Ramis Merko, me TITULLIN “KALORËS I URDHRIT TË SKËNDERBEUT”

Kryetari i Komunës së Strugës, Ramis Merko, sot në zyrën presidenciale në Tiranë, është dekoruar nga presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta, me titullin “Kalorës i urdhrit të Skënderbeut”.
Kështu, Ramiz Merko, bëhet shqiptari i parë nga Maqedonia e Veriut që dekorohet me këtë titull.
Ky titull i jepet kryetarit të Komunës së Strugës me motivacion: “Në vlerësim të aktivitetit të tij të spikatur politik, shoqëror dhe arsimor, veçanërisht në fushën e ruajtjes dhe zhvillimit të gjuhës e kulturës shqipe, në Republikën e Maqedonisë së Veriut.
Me mirënjohje për kontributin e tij të shquar gjithëpërfshirës në dobi të bashkëjetesës ndëretnike, shtetformimit dhe bashkëpunimit ndërkufitar, si dhe të forcimit të mardhënieve mes Maqedonisë së Veriut dhe Shqipërisë”.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles