7 C
Struga
Thursday, February 22, 2024
spot_img

PPE miraton rezolutën që kërkon lejimin e betimit të Fredi Belerit

Asambleja Politike e Partive Popullore Europiane, miratoi këtë të martë një rezolutë të paraqitur nga partia greke Demokracia e Re ku kërkohet nga autoritetet shqiptare lejimi i betimit të kryebashkiakut të zgjedhur të Himarës, Fredi Belerit.

Rezoluta kujton amendamentin e Raportit të vitit 2022 për Shqipërinë në lidhje me arrestimin nga autoritetet shqiptare të kryebashkiakut të Himarës, Fredi Beleri, amendament i cili u votua me shumicë votash në muajin korrik në një seancë plenare të Parlamentit Evropian.

Gjatë asaj seance eurodeputetët shprehën shqetësimin e tyre lidhur me arrestimin e Belerit nga autoritetet shqiptare në prag të zgjedhjeve vendore të majit dhe kërkuan lirimin e tij të menjëhershëm.

Gjithashtu në amandament theksohej se autoritetet shqiptare kanë shkelur prezumimin e pafajësisë dhe kanë penguar kryebashkiakun e zgjedhur të marrë detyrën.

Në rezolutën e sotme dënohen veprimet e qeverisë shqiptare ndaj minoritarit grek, kryebashkiakut të zgjedhur, si dhe “ndërhyrja e drejtpërdrejtë” në procesin zgjedhor, e cila është “kundër vlerave europiane”. Në rezolutën e PPE theksohet se “asnjë vend që tenton të bëhet anëtare e BE-së nuk mundet të veprojë në këtë mënyrë”.

Në të njëjtën kohë, shtohet se “mospërfillja flagrante e qeverisë shqiptare për shtetin e së drejtës, të drejtat themelore, të drejtat e minoritetit grek dhe mbi të gjitha acquis europiane krijon një vakum politik midis Shqipërisë dhe BE-së”.

Rezoluta përfundon duke u kërkuar autoriteteve shqiptare të respektojnë rezultatin e zgjedhjeve lokale të 14 majit, si dhe prezumimin e pafajësisë, si dhe të marrin të gjitha masat e nevojshme ligjore dhe administrative ose të tjera, për të siguruar betimin e Fredi Belerit, e cila siç nënvizohet nuk ka asnjë lidhje me procedimin e drejtësisë.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles