26 C
Struga
Wednesday, June 19, 2024
spot_img

Policia amerikane dhe australiane parandaluan kontrabandimin e kokainës në vlerë të 635 milionë eurove

Një operacion i përbashkët i zbatimit të ligjit amerikan dhe australian goditi një unazë ndërkombëtare të drogës pasi kapi 2.4 ton kokainë në bordin e një anijeje në brigjet e Amerikës së Jugut që kishte qenë e lidhur për Australinë.

Kokaina, e lidhur me një kartel të drogës meksikane, kishte një vlerë rruge prej rreth 1 miliardë dollarë australianë (635.6 milionë euro), raporton cnn.

Dymbëdhjetë të dyshuar janë arrestuar në lidhje me këtë rast, njoftoi Policia e Shtetit Australian Perëndimor, duke konfirmuar se operacioni filloi nëntorin e kaluar kur Administrata e Zbatimit të Drogës në SHBA (DEA) përgjoi anijen.

Policia e Australisë Perëndimore zëvendësoi ngarkesën me kokainë të rreme të paketuar në mënyrë identike dhe e hodhi atë në detë më 28 dhjetor.

Tre anëtarë të dyshuar të “krahut australian të një sindikate droge” me 1.2 ton kokainë të rreme u arrestuan në 30 dhjetor, pasi dyshohet se bënë tre udhëtime nëpër dete të përafërt për të mbledhur paketat.

Nëntë arrestime të tjera u bënë deri më 13 janar, duke përfshirë një ndalesë trafiku në autostradën e Madhe Lindore, afërsisht 600 kilometra në lindje të kryeqytetit shtetëror Perth, ku oficerët gjetën më shumë se dy milionë dollarë në para.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles