16.2 C
Struga
Tuesday, May 28, 2024
spot_img

Pendarovski: Gjendja e sigurisë në vend është stabile 

Në mbledhjen e sotme të Këshillit të sigurimit të thirrur nga presidenti i shtetit, Stevo Pendarovski, anëtarët njëzëri kanë konstatuar se gjendja politike dhe e sigurisë në vend është stabile.

Në mbledhje biseduam për gjendjen aktuale politike dhe të sigurisë në vendin tonë dhe rajon. Janë sjellë disa konkluzione. Anëtarët e Këshillit konstatuan se gjendja e sigurisë është stabile dhe nuk ka rrezik për integritetin territorial të vendit. Organet e sigurisë janë të gatshme për veprim”, tha Pendarovski.

Sipas Pendaroivskit në mbledhje është diskutuar edhe për tensionin mes Rusisë dhe Ukrainës.

“Maqedonia është e obliguar si anëtare e NATO-s që të bëj përgatitjet, të gjitha përgatitjet, varësisht zhvillimeve në këtë anë të botës. RMV-ja është për t’i dhënë shanse dialogut dhe jo veprimeve tjera ushtarake. Ky vend i botës edhe më tej mbetet zonë e rrezikut”, tha Pendarovski.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles